Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Czy doczekamy się bezpłatnego parkowania w soboty?

2016-06-10 09:50:43 (ost. akt: 2016-06-10 09:55:45)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Obecnie w soboty w Mławie za parking w płatnej strefie kierowcy płacą w godzinach od 10.00 do 14.00. Kancelaria prawna urzędu miasta ma sprawdzić czy pobieranie opłat w ten dzień tygodnia jest w ogóle zgodne z prawem.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

O kwestię pobierania opłat za parkowanie w soboty pytał na ostatniej sesji radny Michał Pol. Jak zaznaczył, dyskutują o tym mieszkańcy Mławy. - Czy pobieranie opłat za parkowanie w naszym mieście w sobotę jest zgodne z prawem? - dociekał radny. Odpowiedzi udzielił burmistrz Sławomir Kowalewski. - Rzeczywiście dyskusja na ten temat się rozpoczęła. Nie tylko w Mławie, ale także w całym kraju. Spowodowała to zaskarżona uchwała rady miasta Augustów. Ta sprawa została przekazana naszej kancelarii prawnej. Czekamy na uzasadnienie wyroku sądu i dopiero wtedy przedstawimy ewentualnie propozycję radzie miasta. Uważam, że na dzień dzisiejszy pobieranie opłat jest zgodne z prawem – objaśniał Kowalewski. Przypomnijmy, że według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia b.r. brak jest podstaw do ustalania opłat za parkowanie w soboty. Taki wyrok NSA to skutek skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Augustowie w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie pojazdów.

Płatne tylko
w dni robocze?

Samorządy wprowadzając strefy płatnego parkowania wprowadzają zazwyczaj zapis o płatności za parkowanie w dni robocze w określonych godzinach (w Mławie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00; w soboty od 10.00 do14.00). Z obowiązku uiszczania opłaty wyłączone były dni ustawowo wolne od pracy. Tak było w Augustowie i takie zapisy znalazły się w uchwałach samorządów wielu miast, m.in. w Sierpcu czy Płońsku. Ale na przykład radni Ciechanowa i Działdowa, podejmując uchwały w tej sprawie, od razu postanowili, że parkowanie w soboty jest nieodpłatne. Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma ustalenie przez NSA pojęcia dnia ustawowo wolnego od pracy. Według uchwały NSA z czerwca 2011 roku sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Trzeba dodać, że wyrok NSA nie oznacza, że uchwała Rady Miasta w Mławie w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz ustalenia wysokości stawek przestaje automatycznie obowiązywać lub rada musi ją zmienić. Póki co czekamy na uzasadnienie wyroku NSA i interpretację kancelarii prawnej mławskiego ratusza. Oczywiście w przypadku Mławy pozostaje również możliwość zaskarżenia tej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, podobnie jak stało się to w Augustowie.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. donek #2008822 | 77.253.*.* 10 cze 2016 20:22

    Michał nie odpuszczaj. Na opinię papugi będziesz czekał miesiącami, a przecież jesteś świadom, że płatne parkingi w soboty są niezgodne z prawem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz