Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Mławski wydział PWSZ – tu uczą praktycznych rzeczy

2016-05-27 09:34:41 (ost. akt: 2016-05-27 09:37:23)

Autor zdjęcia: Archiwum PWSZ

Podziel się:

- Nasze kierunki są przede wszystkim praktyczne – podkreśla dr Andrzej Korneta, dziekan zamiejscowego wydziału elektroniki, dziennikarstwa i technik multimedialnych w Mławie ciechanowskiego PWSZ. Ruszyła rekrutacja na dwa kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne oraz elektronikę i telekomunikację.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Na mławskim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie studiuje się obecnie 3 kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne, elektronikę i telekomunikację oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną. Ten ostatni kierunek ma być stopniowo wygaszany – w tym roku już nie będzie rekrutacji. - Na elektronice mamy około 50 studentów na 3 rocznikach, na dziennikarstwie na dwóch rocznikach jest około 30 osób, a na bezpieczeństwie wewnętrznym, gdzie mamy także tryb studiów zaocznych, mamy łącznie 64 osoby. Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczeństwo ruszyło na naszej uczelni niedawno i mówimy tu tylko o jednym roczniku – informuje dziekan Andrzej Korneta.

Jego zdaniem zainteresowanie kierunkiem bezpieczeństwo wewnętrzne jest duże, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę niezbyt dobre uwarunkowania demograficzne. - Teraz studenci z tego kierunku będą wybierali specjalizacje. Mają do wyboru dwie: zarządzanie kryzysowe lub bezpieczeństwo informacyjne. A dla tych, którzy będą zaczynali studia w październiku tego roku będzie do wyboru jeszcze jedna specjalizacja: rzecznik prasowy służb mundurowych – mówi dziekan mławskiego wydziału PWSZ.

Choć studia często kojarzą się z siedzeniem przy książkach i teoretycznymi, często nudnymi wykładami, Andrzej Korneta zapewnia, że w Mławie jest inaczej. - W tej chwili wszystkie nasze kierunki są praktyczne.- Na kierunku bezpieczeństwo bardzo dużo zajęć będzie prowadzonych poza terenem uczelni, m.in. w jednostkach straży pożarnej i policji, w Mławie lub w Ciechanowie, w zależności od miejsca zamieszkania studenta. Ważne, że prowadzący to osoby, które na co dzień praktykują dany zawód – objaśnia nasz rozmówca. I zaznacza, że podobnie jest na elektronice.

- Studenci w warunkach zbliżonych do swojej przyszłej pracy wykonują różnego rodzaju projekty i urządzenia. Ale są też oczywiście praktyki zawodowe, które trwają 480 godzin – tłumaczy dziekan.

Jeszcze więcej
zajęć praktycznych

Andrzej Korneta zaznacza, że poza normalnym programem nauczania, dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego mławski wydział oferuje, na ich prośbę, zwiększony zakres zajęć, np. z zakresu samoobrony czy strzelnicy. -Poza programem studiów oferujemy też możliwość przejścia kursu szkolenia podstawowego na pracownika policji. Z kolei tych, którzy chcą swoją przyszłość związać ze strażą pożarną zachęcamy do zapisania się do Ochotniczej Straży Pożarnej. Mamy również podpisaną umowę z agencją ochrony, a w okresie wakacyjnym planujemy dla studentów podstawy musztry oraz podstawy pracy ze sprzętem wojskowym – mówi Korneta.

Jak już wspomnieliśmy, w tym roku nie będzie rekrutacji na dziennikarstwo. W Mławie jest natomiast 50 miejsc na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i 30 na kierunku elektronika i telekomunikacja. Istnieje też możliwość prowadzenia studiów w trybie zaocznym. W takim przypadku potrzebna jest grupa, która będzie liczyła ponad 20 osób.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB