Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Niedziela, 6 kwietnia 2025. Imieniny Ady, Celestyny, Ireneusza

My mławianie jesteśmy ambitni...tylko na spotkania rzadko przychodzimy

2016-05-25 15:44:16 (ost. akt: 2016-05-25 15:45:47)
Ewa Osowska zabrała głos w sprawie kolejki wąskotorowej

Ewa Osowska zabrała głos w sprawie kolejki wąskotorowej

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W konferencji na temat rewitalizacji wzięli udział przede wszystkim urzędnicy, dyrektorzy szkół i miejskich jednostek. Nie zabrakło też przedstawicieli stowarzyszeń. Zainteresowanie tą sprawą tzw. zwykłych mieszkańców było znikome. Burmistrz apelował o zaangażowanie mławian w tej sprawie.

Konferencja w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016 – 2025 odbyła się we wtorek 17 maja w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Opracowanie planu rewitalizacji jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o środki w niektórych konkursach, a w innych zwiększa szanse na dofinansowanie. Poza tym, zgodnie z ustawą o rewitalizacji o kształcie programu, jego celach i zdaniach mają współdecydować sami mieszkańcy. Konieczne są zatem swego rodzaju konsultacje społeczne. Gminny Program ma opracować zespół powołany przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego, złożony z pracowników ratusza, a jego przewodniczącą będzie Magdalena Cecelska. Prace tej grupy ma z kolei nadzorować architekt Dagmara Milczyńska-Hajda, która została wybrana w drodze konkursu. Dodajmy, że miasto na opracowanie otrzymało ponad 130 tys. zł dofinansowania. Na konferencji w sprawie rewitalizacji pojawiło się kilkadziesiąt osób. – Niewiele nas jest jak na trzydziestotysięczne miasto, ale sobie poradzimy. My, mieszkańcy Mławy, jesteśmy ambitni. Chcemy, żeby w naszym mieście było jeszcze ładniej i bezpieczniej. Jestem przekonany że będzie nas coraz więcej. Chcę żebyśmy w kwestii rewitalizacji byli razem – mówił burmistrz Kowalewski. Dagmara Milczyńska-Hajda zaprezentowała przykłady działań rewitalizacyjnych w niektórych miastach Polski m.in. w Szczecinie, Bochni, Tczewie, Krakowie i Bielsku-Białej. Architekt zaznaczyła, że rewitalizacja to nie tylko projekty inwestycje takie jak przebudowy czy remonty, ale także poprawa jakości życia mieszkańców. Podczas konferencji był też przewidziany czas na dyskusję. Szefowa mławskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego Ewa Osowska wyraziła nadzieję, że program rewitalizacji będzie zielonym światłem dla mławskiej kolei wąskotorowej i pozwoli na jej uratowanie. – Jest to zabytek unikalny w skali kraju i warto go ratować, zdobyć na to środki unijne – mówiła Ewa Osowska. Pomysł ten poparł przewodniczący zarządu osiedla Obrońców Mławy Kamil Przybyszewski. Jego zdaniem rewitalizacji mógłby być poddany także zbiornik wodny przy ul. Krajewo.

Niewiele
się udało?

Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia Przyjazna i Bezpieczna Siódemka Krzysztof Bruździak. Podkreślił, że na spotkaniu nie przestawiono efektów mławskiego programu rewitalizacji realizowanego w latach 2010 – 2015. – Od oceny tego, że pewne rzeczy nam się nie udały powinniśmy zacząć. Na palcach jednej ręki można policzyć to co się udało zrobić – mówił Krzysztof Bruździak. Zaproponował również ponowne przystąpienie do Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji, z którego Mława wcześniej wystąpiła. Do poruszonych kwestii odniósł się burmistrz. – Z całym szacunkiem dla pomysłu rewitalizacji kolejki wąskotorowej, ale mieszkańcy przychodzą do mnie i mówią o swoich problemach. Jestem przekonany, że ci mieszkańcy nic na ten temat nie powiedzą. Co nie znaczy, że państwa pomysły w tej kwestii są niewłaściwe – powiedział Sławomir Kowalewski. I apelował o tworzenie klimatu rewitalizacji, aby na kolejnym spotkaniu było więcej osób i pomysłów. Przypomniał również o różnych działaniach miasta w ciągu ostatnich lat, w tym m.in. o działalności Mławskiego Centrum Integracji Społecznej i Zawodowej, i realizowanych wspólnie z urzędem pracy targach pracy. Wspomniał też o innych inicjatywach angażujących mieszkańców, takich jak młodzieżowa rada miasta, rada kultury, rada pożytku publicznego czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB