Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Nie wszyscy mławianie chcą szczepić dzieci

2016-05-14 20:57:15 (ost. akt: 2016-05-14 20:58:55)
Dyrektor sanepidu Ewa Sztuba zachęca do szczepień

Dyrektor sanepidu Ewa Sztuba zachęca do szczepień

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Coraz więcej rodziców z naszego terenu unika szczepień swoich dzieci. Sanepid bije na alarm. - Takie osoby narażają życie własnych pociech. Brak szczepienia może kosztować nawet życie – uważa dyrektor sanepidu, Ewa Sztuba.

Jeszcze niedawno osób opornych (jak się je nazywa w sanepidzie) nie było wcale. W poprzednich latach odnotowano pojedyncze przypadki, rodziców wahających się przed zaszczepieniem pociech.
Obecnie dotyczy to 35 małych dzieci z Mławy. Nie zostały one zaszczepione w kolejnych wyznaczonych przez przychodnie terminach. Faktem jest, że dzieci nie są zaszczepione. Jednak na razie nie będzie sankcji, ponieważ rodzice oficjalnie nie zadeklarowali odmowy szczepienia.
- To są tak zwane osoby oporne. Nie mówią konkretnie że nie, ale mają pewnego rodzaju opór. Tłumaczą dlaczego nie dotarli na szczepienia bo dziecko było chore, a to nie mogli przyjść – wyjaśnia Ewa Sztuba dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Póki co, sanepid wysyła przypomnienia. - Jeszcze na naszym terenie nie robiliśmy postępowania egzekucyjnego, w którym nakłada się kary na rodziców. Wstrzymujemy się z tym. Na razie prowadzimy postępowania. Wysłane zostały ponaglenia. Będziemy starać się dotrzeć do tych osób osobiście i tłumaczyć – mówi dyrektor sanepidu. W ostatnich czasach pojawił się ruch antyszczepionkowy. Ludzie zastanawiają się dlaczego szczepić skoro nie chorujemy. - Naukowcy analizują, czy dany drobnoustrój jest w środowisku. Jeżeli go stwierdzą to cały czas musimy szczepienia utrzymywać. I to musi być zaszczepiony duży odsetek ludzi żeby można było mówić o wyeliminowaniu jakiejś choroby – uważa dyrektor.

Dzięki szczepieniom
mniej dzieci umiera

Pani Ewa rozwiewa obawy. - Często spotykamy się z obawami, że szczepionka przeciwko odrze, śwince, różyczce powoduje autyzm. Naukowcy udowodnili, że nie jest to prawdą. Fałszywa teoria była powiązana z tym, że autyzm objawia się w 18 -24 miesiącu życia, a w tym czasie są podawane szczepionki – mówi nasza rozmówczyni. Podkreśla zalety szczepień. - Wprowadzenie masowych szczepień spowodowało znaczący spadek zgonów z powodu chorób zakaźnych – uważa dyrektor. Kiedyś wskaźnik umieralności niemowląt był w Polsce o wiele większy. Umierało 100 dzieci na 1000 w ciągu roku. Teraz odnotowuje się 6 zgonów na 1000 dzieci. Iwona Łazowa

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1993821 | 79.191.*.* 16 maj 2016 14:34

    Znam dziewczynkę która po szczepionce wylądowała w szpitalu w Warszawie na miesiąc.... Takie są dobre te szczepienia. 13 letnie dziecko nacierpiało się tyle, że nikomu tego nie życzę....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)