Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Najwięcej potrzebujących w gminie Radzanów

2016-04-23 12:37:36 (ost. akt: 2016-04-23 12:43:24)

Podziel się:

Największy odsetek mieszkańców korzystających z pomocy społecznej, spośród gmin wiejskich naszego powiatu mają gminy Radzanów, Lipowiec Kościelny i Szreńsk. Na drugim krańcu tego rankingu, znajduje się natomiast Wieczfnia Kościelna.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największy odsetek mieszkańców korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej ma gmina Radzanów. W 2014 r. (to najnowsze dane GUS-u) ze wsparcia pieniężnego lub niepieniężnego skorzystało 17,8 proc. mieszkańców. Trzeba tu podkreślić, że w przeciągu ostatnich lat liczba ta zmniejszała się. W 2010 r. w Radzanowie była ona stosunkowo duża, bo ze wsparcia GOPS-u korzystał aż co trzeci mieszkaniec (32,3%). Potem „klientów” ośrodka było mniej: w 2011 r. - 21,8%, w 2012 r. - 20,4% i w 2013 – 17,5%.

Warto przypomnieć, że gminne ośrodki udzielają wsparcia (osobom spełniającym odpowiednie kryteria) w postaci m.in.: zasiłków stałych, zasiłków okresowych, zasiłków celowych, a także usług opiekuńczych.

Na drugim miejscu pod tym względem, zaraz po Radzanowie, jest gmina Lipowiec Kościelny, gdzie w 2014 r. interesantami GOPS-u było 13,8% mieszkańców. Należy dodać, że tu również tendencja jest spadkowa, bo np. jeszcze w 2011 r. ze wsparcia socjalnego skorzystało 15,6% ludności zamieszkałej na terenie gminy. Inną gminą ze stosunkowo dużym odsetkiem osób otrzymujących wsparcie z ośrodka pomocy jest Szreńsk. W 2014 r. ze wsparcia skorzystało 13,5% mieszkańców, a w 2010 r. klientem GOPS-u była co piąta osoba z tej gminy (20,6%).

Na drugim końcu zestawienia, czyli wśród samorządów z najmniejszym odsetkiem interesantów odwiedzających ośrodki pomocy społecznej są Wieczfnia Kościelna i Stupsk. W Wieczfni w 2014 r. było to 9,4%, a w Stupsku – 9,6%. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w jedynej gminie miejskiej na terenie naszego powiatu, czyli w Mławie, gdzie w 2014 r. ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej skorzystało 6,1% mieszkańców.

Dodajmy, że przyczyny korzystania z pomocy społecznej są różne. Zazwyczaj należą do nich: ubóstwo, bezrobocie i alkoholizm. GOPS-y udzielają wsparcia ludziom niezaradnym życiowo, ciężko chorym, a także wielodzietnym rodzinom, w tym matkom wychowującym samodzielnie dzieci.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB