Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Te warsztaty przeniosą cię w czasie...

2016-04-05 09:06:21 (ost. akt: 2016-04-05 09:09:29)
Agnieszka Rychcik-Nowakowska z rodziną

Agnieszka Rychcik-Nowakowska z rodziną

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Pranie w balii, wykuwanie metalu w kuźni, wypiekanie podpłomyków na kuchennych fajerach i pisanie piórem wietrznym – tego i wiele innych rzeczy można będzie się nauczyć na warsztatach w Radzanowie.

Mieszkanka Radzanowa Agnieszka Rychcik-Nowakowska jako jedna z 5 osób otrzymała dofinansowanie na realizację projektu w ramach kolejnej edycji programu Mikrowsparcie realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Mławie. Zorganizuje ona „Mławskie warsztaty historii ożywionej”. To oryginalny, ciekawie się zapowiadający projekt. - Naszym marzeniem jest to, by starsze pokolenie mławian mogło przypomnieć sobie, a młodsze poznać, jak dawniej żyli i pracowali nasi przodkowie. Podczas warsztatów każdy z przybyłych gości będzie mógł fizycznie doświadczyć i dotknąć „kawałka” historii naszego regionu – mówi Agnieszka Rychcik-Nowakowska. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość mierzenia strojów z epoki, używania dawnego sprzętu domowego i rolniczego. - Będzie to na przykład pranie w balii, prasowanie żelazkiem na duszę, maglowanie, międlenie lnu, wyrabianie masła w kiżance oraz własnoręczne wypiekanie podpłomyków na kuchennej blasze – informuje Agnieszka Rychcik-Nowakowska. Poza tym zaplanowano jeszcze takie zajęcia jak: pisanie piórem wietrznym z wykorzystaniem kałamarza umieszczonego w starej ławce szkolnej, podbijanie butów i degustacja tradycyjnych nalewek. Przewidziano także pogadankę na temat leczniczych właściwości roślin z przydomowego ogródka oraz naukę tańców ludowych przy muzyce z lat 20. i 30. XX wieku.

Chcemy promować to,
co tradycyjne

Skąd pomysł na takie ciekawe warsztaty? - Jesteśmy wielopokoleniową rodziną. Zawsze ważne były dla nas takie wartości jak patriotyzm, miłość do naszej małej ojczyzny oraz społeczna praca na rzecz innych ludzi – opowiada nasza rozmówczyni. Od trzech lat rodzina państwa Nowakowskich wraz z dziećmi jest członkiem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. - Poprzez czynne uczestnictwo w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych poznajemy zawiłe losy pokoleń ludzi żyjących przed nami – mówi autorka projektu. Kolejną pasją rodzinną jest zbieranie różnego rodzaju przedmiotów związanych z regionem. Jak mówi pani Agnieszka, to właśnie z miłości do ziemi mławskiej oraz potrzeby ocalenia tego, co przed laty było wpisane w krajobraz i codzienność ludzi zamieszkujących tereny leżące na rzekami Mławką i Wkrą, powstało miejsce zwane Radzanovią. Jej ideą jest popularyzacja lokalnej tradycji, obyczajów, dawnego rzemiosła, rękodzieła i szeroko rozumianego folkloru mazowieckiego. W ramach projektu zostaną przeprowadzone dwa pięciogodzinne panele warsztatowe. Ich uczestnicy z dala od codziennego życia wezmą udział w zajęciach historii ożywionej. Uczestnikami będą mieszkający w Mławie aktywni zawodowo rodzice w wieku do 55 roku życia wraz ze swoimi pociechami, stanowiący dwie dwudziestoosobowe grupy. Warsztaty odbędą się w Radzanowie we wspomnianej już tu Radzanovii (Radzanów, ulica Słoneczna 11). Przeprowadzenie zajęć planowane jest na maj i czerwiec b.r. Robert Bartosewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. UKsubject #2510178 | 134.36.*.* 29 maj 2018 20:19

    RE: "pisanie piórem wietrznym z wykorzystaniem kałamarza umieszczonego w starej ławce szkolnej" najlepiej "przeminęło z wiatrem" ku wiecznej pamięci ;-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz