środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Błądzą przez brak numeracji. Oznaczajmy domy

2016-04-03 19:11:55 (ost. akt: 2016-04-03 19:16:56)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Kierowca karetki z mławskiego szpitala apeluje o oznakowanie domów i posesji. Pojazdy nie mają GPS-ów i czasami trudno znaleźć adresy. - Nieraz przez godzinę błądzimy. Możemy w porę nie dotrzeć do pacjenta – obawia się pan Krzysztof.

Na terenie naszego miasta i okolic są miejsca, gdzie brak tabliczek z numerem domu. Powoduje to problemy. - Tak jest odkąd pamiętam, a jako kierowca karetki pracuję od 12 lat – usłyszeliśmy od Krzysztofa Komorowskiego. Postanowił sprawę nagłośnić, aby uporządkować przestrzeń w której poruszamy się wszyscy: mieszkańcy, pogotowie, straż pożarna, policja.

Karetka może
nie znaleźć domu

Pan Krzysztof jeździ szpitalną karetką transportu sanitarnego, która nie ma zainstalowanego GPS -a. Takie udogodnienie mają jedynie pojazdy w systemie ratownictwa. Mławskie karetki służą do transportu pacjentów, wizyt lekarskich w domach, wyjazdów na zabiegi i zastrzyki. Często poruszają się po terenie Mławy i powiatu wieczorami. Mieszkaniec zwraca uwagę, że brak widocznego oznakowania domu może prowadzić do zagrożenia życia. - Zdarzają się sytuacje, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy lekarskiej, a my przez złe oznaczenie błądzimy, szukając adresu. Dobrze, że są telefony i można zadzwonić i zapytać jak dotrzeć do pacjenta. Wystarczyłoby dobrze wszystko oznaczyć. Czasem oznaczenie na domu jest , ale wieczorem nie jest widoczne, bo budynek jest oddalony 50 metrów od drogi. W takich przypadkach numer powinien też być na bramie. – mówi pan Krzysztof. Najgorzej jest wieczorami na terenach wiejskich, ale też w Mławie na nowych osiedlach.

Strażnicy sprawdzą
numerację posesji

Umieszczenie widocznego oznakowania domów to obowiązek właściciela. Reguluje to kilka przepisów. Sprawdzanie tego jest jednym z zadań straży miejskiej i gminnej. W Mławie zwracają na to uwagę. - Sprawdzamy numerację w ramach kontroli posesji. Zdarza się, że brakuje widocznego oznaczenia. W takich przypadkach później sprawdzamy czy właściciel zastosował się do naszych zaleceń. Po sygnale od służb ratowniczych przekazanym za państwa pośrednictwem zwrócimy na tę kwestię jeszcze baczniejszą uwagę – zapewnił nas Marek Wysocki, komendant Straży Miejskiej w Mławie.

GRZYWNA DO 250 ZŁ ZA BRAK OZNAKOWANIA

Każda nieruchomość powinna posiadać tabliczkę informacyjną na głównej, frontowej ścianie. Na tabliczce informacyjnej powinien się znaleźć numer nieruchomości i nazwa ulicy, ewentualnie nazwa miejscowości. Tabliczka informacyjna powinna być oświetlona w nocy. Sama tabliczka na ogrodzeniu nie wystarczy. Jeśli nieruchomość jest dalej od drogi - należy powtórzyć oznaczenie na ogrodzeniu. Wcześniej tolerowano niekompletne tabliczki adresowe (np. sam numer). Obecnie, po 7 czerwca 2013 r. wymaga się oświetlenia kompletnych tabliczek z numerem i nazwą ulicy. Według art. 64 § 1 kodeksu wykroczeń karze grzywny do 250 zł albo nagany podlega właściciel, administrator, dozorca lub użytkownik nieruchomości, za niedopełnienie obowiązku albo nieutrzymanie w należytym stanie tabliczki z numerem, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości. Złe oznakowanie może wywołać poważne skutki karne i odszkodowawcze.
Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB