Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Policja zabrała kilkadziesiąt praw jazdy

2016-03-31 08:43:56 (ost. akt: 2016-03-31 08:46:29)
Policjanci z mławskiej komendy zatrzymali 45 praw jazdy ,,za prędkość”

Policjanci z mławskiej komendy zatrzymali 45 praw jazdy ,,za prędkość”

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

- Od początku obowiązywania nowych przepisów mławscy policjanci zatrzymali 45 praw jazdy kierującym, którzy przekroczyli na terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h – informuje Anna Pawłowska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Od wejścia w życie nowych regulacji kodeksu drogowego niedługo minie rok. Kierowcy, który przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, według tej nowelizacji, prawo jazdy może zatrzymać również mławski starosta, a nie tylko sąd lub prokurator, jak do tej pory. Przepisy weszły w życie 17 maja 2015 r. Od tego czasu funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego mławskiej komendy zatrzymali 45 praw jazdy kierującym, którzy jechali za szybko w obszarze zabudowanym. - Przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h odnotowywane są jednak zdecydowanie częściej na drogach poza Mławą, czyli na drodze krajowej nr 7 oraz drogach wojewódzkich – mówi Anna Pawłowska. Nasza rozmówczyni dodaje, że wejście w życie nowych regulacji sprawiło, że kierowcy w obszarze zabudowanym jeżdżą bezpieczniej niż kiedyś. - Myślę, że nie tylko policjanci, ale również sami uczestnicy ruchu drogowego zaobserwowali, że na terenie zabudowanym jeździ się obecnie zdecydowanie wolniej. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest dużą uciążliwością. Taka restrykcja ma zatem znaczące oddziaływanie prewencyjne – objaśnia rzecznik KPP.

Ulubione ulice
piratów drogowych

Warto przypomnieć, że kiedy jeszcze straż miejska dysponowała urządzeniem mierzącym prędkość (do końca 2015 r.), regularnie odnotowywała ona kierowców, którzy na niektórych ulicach, w obszarze zabudowanym poruszali się z prędkością większą niż 100 km na godzinę. Piraci drogowi do tak szybkiej jazdy wybierają najczęściej odcinki z długimi „prostymi” i ze stosunkowo szeroką jezdnią. Takie warunki mamy np. na ulicach Płockiej i Sienkiewicza. Niechlubnych rekordzistów straż łapała m.in. na tych właśnie drogach. Dodajmy jeszcze, że po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km na godz. prawo jazdy jest zabierane tylko na 3 miesiące, ale można to zrobić to od razu, w drodze decyzji administracyjnej. Jeśli w tym okresie ukarany kierowca nadal jeździłby samochodem, to czas zatrzymania „prawka” zostanie przedłużony do 6 miesięcy, a gdyby i to nie poskutkowało, starosta powinien wydać decyzję o całkowitym cofnięciu kierowcy uprawnień do kierowania pojazdem. Robert Bartosewicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB