Poniedziałek, 29 kwietnia 2024. Imieniny Hugona, Piotra, Roberty

Świąteczne przepisy naszych Czytelniczek

2016-03-25 15:14:11 (ost. akt: 2016-03-25 15:28:27)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Czas na świąteczne wypieki i gotowane. Może zainspirują was panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wieczfni Kościelnej. Dzielą się przepisami na świąteczne potrawy. Polecają przepisy na babkę puchową i gotowaną oraz polski sos do wielkanocnych mięs.

Wspólnie z paniami z koła zachęcamy do wykonania smakołyków i życzymy smacznego.
Iwona Łazowa


Babka gotowana

5 jaj – białko ubić
1 margaryna Kasia
1 szkl cukru
1 szkl. mąki tortowej
1 szkl. mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cytryna starta ze skórką
1 olejek cytrynowy
Żółtka utrzeć z cukrem i margaryną, dodać mąkę tortową i mąkę ziemniaczaną z proszkiem do pieczenia, cytrynę startą ze skórką, a na koniec pianę z białek.
Formę wysmarować tłuszczem, posypać bułką tartą. Wlewamy ciasto do formy, zamykamy i gotujemy 1,5 godz. Formę z babką wstawiamy do garnka z wrzątkiem. Garnek przykryć.
Poleca Ewa Jankowska

Babka puchowa Wielkanocna

25 dkg mąki pszennej sparzyć wrzącym mlekiem i bardzo dokładnie rozetrzeć, aby nie było grudek. Przykryć i ochłodzić. Wówczas dodać 7 dkg drożdży, wymieszać i przykrywszy zaczyn pozwolić mu wyrosnąć. 10 żółtek ubić z 15 dkg cukru pudru na pulchny krem. Ubite żółtka oraz dalsze 25 dkg mąki dodać do zaczynu i doskonale wyrobić, by ciasto odstawało od miski i ręki. Wówczas dodać 15 dkg roztopionego masła i mały kieliszek rumu oraz szczyptę soli. Znowu dokładnie wyrobić ciasto ręką, na koniec dodać 20 dkg rodzynek. Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem formy. Gdy prawie całkowicie zakończy rosnąć pod przykryciem, wypełnić formę – piec w dobrze wygrzanym piekarniku ok. 1600-1700 przez 50-55 minut.
Gorącą babę po wyłożeniu z formy suto oprószyć cukrem pudrem lub gdy ostygnie polukrować białym lukrem.
Poleca Elżbieta Sieczka

Polski sos do wielkanocnych mięs (witaminowy)

Ciasta i mięsiwa świąteczne (tej prawdy nie ma co ukrywać) nadmiernie zakwaszają organizm. W ograniczony, ale bardzo smaczny sposób zapobiegają temu uniwersalny polski sos do zimnych mięs ćwikła i odpowiednio przyprawiony chrzan.

Przepis na sos
3-4 ugotowane na twardo żółtka ucieramy na jednolitą masę ze świeżo wyciśniętym sokiem z 3 cytryn. Masę tę rozprowadzamy ¼ l gęstej lekko kwaśnej śmietany. Do sosu dodajemy 2-3 pęczki najdrobniej pokrojonego szczypiorku, czubatą łyżeczkę utartej na miazgę cebulki, nieco drobniutko pokrojoną nać pietruszki oraz ½ łyżki świeżo utartego chrzanu. Sos solimy do smaku nie zapominając o szczypcie cukru pudru. Na zakończenie dodajemy białka posiekane (ugotowane na twardo). Część śmietany możemy zastąpić ¼ majonezu – ¾ śmietany. Sos przygotować na 2-3 godziny przed podaniem by „dojrzał”. Podawać go można do szynki, jaj na twardo i ryb w galarecie i do „sztuk mięsa” i to nie tylko na Wielkanoc.
Poleca Elżbieta Sieczka.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB