Poniedziałek, 29 kwietnia 2024. Imieniny Hugona, Piotra, Roberty

Mława. Sprawdź co zanieść do kościoła. Bez jajka nie ma święconki

2016-03-26 08:00:00 (ost. akt: 2016-03-25 13:16:32)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Jajko, chleb, wędlina, sól, chrzan i baranek – tym powinniśmy wypełnić koszyk wielkanocny. O symbolice produktów opowiada Katarzyna Skorupa- Malińska, pracownik oświatowy Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Święcenie potraw związane jest z obrzędem jedzenia. Najpierw urządzano pogrzeb żuru i śledzia, głównych potraw postnych, zakopując w ziemi garnek z żurem, a rybę wieszając na drzewie. Następnie święcono jedzenie.
Symboliki można dopatrywać się w każdym produkcie znajdującym się w świątecznym koszyczku.
– Jajko jest koniecznym elementem składowym wielkanocnego koszyczka. Symbolizuje Zmartwychwstanie Pańskie, kojarzy się z odrodzeniem i nowym życiem. Jest znakiem rozpoznawczym Wielkanocy – mówi Katarzyna Skorupa- Malińska.
W koszyczku nie może zabraknąć również chleba i baranka.
– Symbolika chleba ściśle wiąże się z osobą Jezusa Chrystusa. Jest on duchowym pokarmem każdego chrześcijanina, a chleb jest podstawowym produktem spożywczym. Natomiast baranek- z cukru, z masła, czy z gipsu, symbolizuje ofiarnego, zmartwychwstałego Chrystusa – tłumaczy pani Katarzyna.
Poza tym do koszyczka wkładamy: wędlinę, kiełbasę, pieczone mięso, które ma zapewnić rodzinie dobrobyt, sól, która symbolizuje oczyszczenie, trwałość, stałość i nie ulega zepsuciu, a także chrzan. Ten symbolizuje zwycięstwo nad żalem, jaki towarzyszył męce Jezusa.
– Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się spożyciem całej laski chrzanu, który uznawano za bardzo korzystny dla zdrowia – dodaje pani Katarzyna.
Dekorowanie koszyczka, ozdabianie go roślinnymi elementami, ma za zadanie oddać wiosenny charakter Świąt Wielkanocnych i radość z budzącego się, nowego życia.

Monika Piskorz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB