środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Starosta odsyła do burmistrza – burmistrz do starosty. Mieszkańcy chcą likwidacji zadymienia

2015-12-18 10:29:16 (ost. akt: 2015-12-18 10:57:51)
Sprawa musi być prowadzona od nowa. Starostwo odesłało nas do burmistrza – mówi mieszkanka Marta Obrębska

Sprawa musi być prowadzona od nowa. Starostwo odesłało nas do burmistrza – mówi mieszkanka Marta Obrębska

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mieszkańcy Osiedla Obrońców Mławy podczas zebrania osiedlowego narzekali na działalność zakładu przy ul. Piłsudskiego. Zadymienie jak było, tak jest. Urzędy przerzucają się na kompetencje. Sprawa wróciła do punktu wyjścia.

W spotkaniu z udziałem burmistrza 8 grudnia w szkole podstawowej na Wólce wzięło udział kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy w dalszym ciągu narzekają na dym wydobywający się z hali produkcyjnej zakładu przy ul Piłsudskiego (koło marketów i stacji benzynowej). Ich problemy poruszaliśmy wielokrotnie w naszych publikacjach w ciągu kilku miesięcy.

Chodzą
w maskach

Nikogo nie trzeba było przekonywać, że to problem całej Mławy. Z upływem czasu zadymienie rozprzestrzenia się na coraz większym obszarze miasta. Według mieszkańców, jest to coraz bardziej uciążliwe, szczególnie dla alergików.
- Zakład powiększa działalność. Odczuwa to jeszcze więcej ludzi. To dziwne, że jeden człowiek jest ponad setkami osób – ostrzegł jeden z mieszkańców. - Koreańczycy mieszkający na osiedlu chodzą w maskach. I to nie jest śmieszne – zauważyła mieszkanka. Mieszkańcy nie wiedzą jak walczyć o godne warunki do życia. Nawet straż miejska niewiele może.
– Strażnicy przyjeżdżają i śmieją się, bo zadymienia nie ma. Występuje ono cyklicznie – opowiada pani Marta.
– Powinni później przyjeżdżać. Cały dzień jest spokój. Zaczynają palić od godziny 16 do 6 rano - dodał ktoś inny.

Od starosty
do burmistrza

Pomimo działań podjętych przez mieszkańców wielu ulic i osiedli sprawa utknęła w martwym punkcie. Urzędy przerzucają się na kompetencje. Mieszkanka zajmująca się sprawą, przedstawiła sytuację po spotkaniu w starostwie (8 grudnia).
- Muszę państwa rozczarować. Sprawa musi być prowadzona od nowa. Starostwo odesłało nas do burmistrza, bo za lokalizację odpowiada burmistrz - mówi Marta Obrębska. Z kolei burmistrz odpowiedział że sprawa nie leży w jego kompetencjach. A uprawnienia do jej załatwienia ma starosta i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
- Na tym terenie nic nowego nie powstało. A w związku z tym osoba prowadząca działalność gospodarczą nie miała obowiązku, aby złożyć do burmistrza wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, która określałaby parametry budynków, wysokości, odległości od granic działki – mówi burmistrz.
Mieszkańcy wskazali, że zmienił się sposób użytkowania istniejących budynków, z nieuciążliwego na uciążliwy. – Zmiana sposobu użytkowania to już są kompetencje starosty – odpowiedział burmistrz. Przypomniał jak było z Olimpijką, że miasto występowało o zgodę na zmianę sposobu użytkowania do starosty.
– To znaczy, że ktoś jest ponad prawem, bo miasto musiało wystąpić o pozwolenie na zmianę a właściciel zakładu o to się nie ubiegał – dociekał jeden z mieszkańców. Według burmistrza WIOŚ wykazał (w firmie) potrzebę inwestycji wartej od 300 do 500 tys. zł. Jednak nakaz wykonalności może wydać tylko starosta mławski.
– Oczekiwałem, że taki nakaz będzie wydany. Nie został nałożony – mówi burmistrz. Gospodarz miasta liczył, że to skutecznie rozwiąże problem, bo właściciel zainwestuje lub zamknie zakład. Do tego nie doszło. Mieszkańcy widzą potrzebę konfrontacji. Uzgodniono, że burmistrz poprosi starostę o spotkanie z udziałem mieszkańców.

Iwona Łazowa

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB