Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Kamienica Zdziarskich w ruinie. Czy znajdzie się rozwiązanie?

2015-12-04 09:39:01 (ost. akt: 2015-12-04 09:41:38)
Zabytkowa kamienica od lat niszczeje

Zabytkowa kamienica od lat niszczeje

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Los zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic 1 Maja i 18 Stycznia zainteresował członków Rady Kultury Miasta Mława. Społecznicy 24 listopada podjęli kilka inicjatyw dotyczących miasta. Spróbują m.in. uratować zrujnowany budynek.

Sprawę niszczejącej kamienicy Zdziarskich wielokrotnie poruszaliśmy w naszych publikacjach. Wielu nie może patrzeć na ruinę perły mławskiej architektury. Mieszkańcy sygnalizowali też zagrożenie jakie może stwarzać kamienica. Niektórzy byli zdania, że budynek w każdej chwili może runąć. Problem poruszono 24 listopada, podczas ostatnich obrad Rady Kultury Miasta Mława, skupiającej 14 przedstawicieli różnych środowisk. Społecznicy rozważali możliwości odbudowy prywatnego budynku. - Chcemy podjąć działania zmierzające do uratowania kamienicy – powiedział nam Janusz Prusinowski, przewodniczący rady kultury. Pierwszym krokiem ma być organizacja spotkania osób zainteresowanych. O rozwoju sytuacji i ustaleniach będziemy informować. Społecznicy dyskutowali także o poszerzeniu ewidencji zabytków architektonicznych i oznaczeniu miejsc historycznych. Poruszono także kwestię dbałości o czystość i przyrodę w mieście. Jest z tym problem m.in. w parku miejskim, przy Seraczu i na Krajewie. - Ludzie zostawiają śmieci w takich miejscach jak Krajewo. To także świadczy o naszej kulturze – dodaje Janusz Prusinowski. Rada chce doprowadzić do wypracowania przez miasto strategii dbałości o przyrodę.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. omwznwl #2688165 | 80.52.*.* 25 lut 2019 22:47

    Proszę uratować zabytek! To spuścizna polskich miasteczek. Również architektura drewniana. Można i zaadoptować obiekt przy zachowaniu większości oryginalnych elementów. Za pomocą środków z UE lub inwestora o ul uczciwy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. alka #1874154 | 178.36.*.* 5 gru 2015 11:45

    To Zdziarskich problem zdaje się, a nie nasz. Wszyscy ostatnio jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności chcą pomagać Zdziarskim. Zdziarscy odzyskali j ą zdaje się ponad 20 lat temu. Czemu przez te wszystkie lata nic nie zrobili i nie robili, tylko czekali na całkowitą ruinę???? Swego czasu była to perła architektury, ale w tej chwili, kogo będzie stać na odbudowę tej "perły" od podstaw, zgodnie z zaleceniami konserwatora. Jeśli ktoś się tym aż tak martwi, to niech wyłoży środki i i remontuje, tylko niech się liczy z tym, że potrzebna jest olbrzymia kasa, o której częściowy zwrot można się starać, ale najpierw trzeba ją mieć. Jest tyle głodnych dzieci, tyle chorych dzieci, którym potrzebne są kosztowne operacje, rehabilitacja, a rodziców nie stać. Gdzie i na co lepiej wykładać środki???...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz