środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Burmistrz nie ma kompetencji, ale kancelarię "uruchomi"

2015-11-30 11:20:10 (ost. akt: 2015-11-30 11:29:51)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Podczas ostatniego zebrania osiedla Wólka (nr 9) powrócił problem uciążliwej dla mieszkańców działalności pobliskiej sortowni węgla. Być może zainteresowani wystąpią z pozwem zbiorowym w tej sprawie. Choć burmistrz podkreślał, że w kwestii sortowni nie jest kompetentny, obiecał, że "uruchomi" kancelarię ratusza w tej sprawie.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl


O tym problemie pisaliśmy na naszych łamach wiele razy. Mieszkańcy skarżą się m.in. na pył unoszący się w powietrzu. Również na ostatnim zebraniu podkreślali, że obawiają się o swoje zdrowie, a unoszący się pył osiada na elewacjach domów czy suszących się na balkonach ubraniach i pościeli. - Teraz jest jesień, padają deszcze, więc problem nie jest tak bardzo uciążliwy, ale latem to my mamy w domu tak jak w kopalni. Brud na meblach mamy taki, że jak się ręką przetrze, to jest czarna - mówiła przewodnicząca osiedla nr 9 Urszula Sasiak. Potem głos zabierali mieszkańcy. - Chciałem zapytać, kto zwróci nam pieniądze za regularne malowanie elewacji, chyba pan burmistrz – mówił jeden z uczestników zebrania.

Burmistrz: to nie moja kompetencja,
ale kancelarię „uruchomię”


Obecny na zebraniu burmistrz Sławomir Kowalewski podkreślił, że załatwienie tej sprawy nie jest ani w jego kompetencji, ani w kompetencji starostwa. Kowalewski zaznaczył, że właściwą instytucją jest tu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Dodał też, że teren, na którym zlokalizowano sortownię jest własnością PKP. - Jest to teren zamknięty i w związku z tym obowiązują inne regulacje prawne. Być może w sprawie tej sortowni będzie wchodziła w grę kwestia pozwu zbiorowego. Uruchomię naszą kancelarię prawną, żeby się przygotować do takiej ewentualności – powiedział burmistrz. W tej sprawie przedstawiciele mieszkańców osiedla mieli się wkrótce spotkać w ratuszu z władzami miasta i prawnikiem.

Kontrola
w firmie


O obecnym stanie sprawy poinformowała mieszkańców Urszula Aptowicz, naczelnik ratuszowego wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska. Jak zaznaczyła, Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o rozważenie zasadności zobowiązania prowadzącego sortownię węgla do wykonania przeglądu ekologicznego. Wykonanie przeglądu zaplanowano na 25 listopada. - Wierzę, że ci, którzy przyjadą, zajmą zdecydowane stanowisko i zaproponują natychmiastowe wprowadzenie ograniczeń w firmie. A jeśli właściciele się z tego nie wywiążą, to likwidację. Myślę, że wszyscy się podpiszemy pod likwidacją – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski. Jeden z uczestników zebrania z kolei zwrócił uwagę na to, że skoro „kontrola” jest zapowiedziana, to przedsiębiorstwo może się do niej odpowiednio przygotować.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pasarga #1871730 | 84.40.*.* 2 gru 2015 18:54

    Pozytywne zachowanie pana Kowalewskiego. Koleje to państwo w państwie i niejednokrotnie wrzód na tyłku lokalnych społeczności. Umiejscowienie sortowni węgla wśród zabudowań to przejaw głupoty i zwykłej pazerności. Sprawa do sądu o odszkodowania a do tego czasu zbierać materiały dokumentujące szkodliwe działania - robić zdjęcia i kręcić filmy. Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz