Poniedziałek, 6 maja 2024. Imieniny Beniny, Filipa, Judyty

Mława. Profilowanie bezrobotnych miało pomagać, a czasami utrudnia...

2015-11-23 11:45:10 (ost. akt: 2015-11-23 11:46:42)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Wydawałoby się, że bez problemu można podjąć pracę, którą samemu się znalazło. Niestety niekoniecznie. Przekonała się o tym pani Anna z Mławy. Na przeszkodzie stanęło profilowanie bezrobotnych w urzędzie pracy. W PUP chwalą system, ale życie pisze swoje scenariusze.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Mławie, podobnie jak w całej Polsce, w 2014 roku wprowadzono system profilowania osób bezrobotnych, biorąc pod uwagę sytuację życiową. Czy przydziały się sprawdzają? Zdania są podzielone. Zdarza się, że zamiast ułatwiać, utrudnia to życie bezrobotnym. Tak było w przypadku pani Anny (dane zmieniono na prośbę zainteresowanej).

Znalazła pracę,
nie może jej podjąć

- Pracodawca chce mnie zatrudnić, a ja nie mogę podjąć pracy – usłyszeliśmy od kobiety. Mławianka, co prawda jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Jednak pracę znalazła samodzielnie. Pracodawca zadeklarował chęć przyjęcia zainteresowanej. Ważne też było to, że jest ona zarejestrowana w PUP. Tylko taką osobę może zatrudnić. Jest to warunek konieczny, ponieważ pracodawca pozyskał dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc pracy. Radość szybko zmieniła się w frustrację. W urzędzie pracy dowiedziała się, że nie może podjąć pracy, ponieważ profil do którego ją zakwalifikowano na to nie pozwala. Na szczęście jest możliwość zmiany profilu, jak zapewnia dyrektor PUP w Mławie, do którego się zwróciliśmy. Ponieważ nie podaliśmy danych osobowych kobiety, podejrzewa, że mogła być zakwalifikowana do profilu III (osoby z różnych powodów oddalone z rynku pracy). - Z uwagi na zmianę sytuacji bezrobotnej, powinna na piśmie zwrócić się do swojego doradcy klienta o zmianę profilu, argumentując to nowymi przesłankami, jak aktywność w poszukiwaniu pracy – poinformował nas Witold Żerański, dyrektor mławskiego urzędu pracy. Sprawa powinna być dość szybko załatwiona. Bo, jak zapewnia, w urzędzie starają się działać elastycznie, zależnie od potrzeb.

III profile
bezrobotnych

Osobę bezrobotną do danego profilu przypisuje program, w zależności od odpowiedzi, których udziela. W pierwszym profilu są osoby aktywnie poszukujące pracy. Obecnie stanowią 0,64 procent osób bezrobotnych. Największą grupę stanowią osoby wymagające wsparcia w poszukiwaniu pracy - przypisane do drugiego profilu. To 73,8 procent. W trzecim profilu (25,51 proc.) są osoby z jakichś powodów oddalone od rynku pracy, zagrożone wykluczeniem społecznym. W urzędzie chwalą sobie profilowanie. Mówią, że łatwiej im podjąć odpowiednie działania wobec określonych osób. Skupić się na tym, co w danej sytuacji jest potrzebne. Szufladkowanie nie zawsze jest pomocne. Tak, jak w przypadku pani Anny.

Iwona Łazowa

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. poszukujący pracy #1863894 | 176.103.*.* 23 lis 2015 11:57

    Urząd pracy powinien pomóc w znalezieniu pracy a on utrudnia,absurdalna biurokracja.Nie wiem po co ,są te POP.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz