środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Dzierzgowo. „Chcemy więcej inwestycji”

2015-11-22 11:30:45 (ost. akt: 2015-11-22 11:33:18)
- Na inwestycje przeznaczamy tylko około 200 tys. zł – mówił radny Jerzy Krajewski

- Na inwestycje przeznaczamy tylko około 200 tys. zł – mówił radny Jerzy Krajewski

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji rady gminy radni znowu rozmawiali o samorządowym budżecie. W dyskusji zwracano uwagę m.in. na niewielką ilość inwestycji. Radni apelowali, aby w tym zakresie w budżecie na rok 2016 nastąpiły pozytywne zmiany.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl


Posiedzenie radnych odbyło się w poniedziałek 9 listopada. Głos w sprawie gminnych finansów i inwestycji zabrał radny Jerzy Krajewski. - Nasz budżet na ten rok wynosi ponad 11 mln zł. Dla niektórych wydaje się dziwne, że przy takim budżecie na inwestycje przeznaczamy tylko około 200 tys. zł – mówił Krajewski. Radny podkreślił, że taka wysokość wydatków inwestycyjnych ma swoją przyczynę m.in. w tym, że zdecydowaną większość samorządowych wydatków pochłania oświata i administracja. - Jako radni będziemy aktywnie działali przy budżecie na rok 2016. Będziemy się starali uszczuplić to, co jest zbędne, na przykład wydatki w dziale oświaty czy w innych działach. Chodzi o to, żeby móc znaleźć jak najwięcej oszczędności – objaśniał Jerzy Krajewski.

Gdzie pieniądze
z funduszu sołeckiego?


O większą ilość środków na inwestycje apelowała również radna Magdalena Nowicka. Jej zdaniem na zadania dotyczące infrastruktury można by przeznaczyć środki, które zaoszczędzono nie wyodrębniając funduszu sołeckiego. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu gminach, także w naszym powiecie. Jeśli rada nie wyodrębni funduszu dla poszczególnych sołectw, środki te zostają w tzw. ogólnym budżecie, ale są przeznaczane na realizację inwestycji. - Kiedy rozmawialiśmy na temat funduszu sołeckiego, to padła deklaracja, że środki te zostaną zabezpieczone na realizację infrastruktury drogowej. Z tego co pamiętam, jest to kwota około 300 tys. zł. Apeluję, żeby takie środki znalazły się w budżecie na rok 2016 – mówiła Magdalena Nowicka. Radna podkreśliła też, że obecnie inwestycji w budżecie, którego dochody i wydatki wynoszą ponad 11 mln zł, jest zdecydowanie za mało.

Za dużo
na oświatę?


Samorząd, jak podkreślił rady Krajewski, rzeczywiście dużą część swojego budżetu przeznacza na wydatki związane z oświatą. Oczywiście Dzierzgowo nie jest tu żadnym wyjątkiem. W większości samorządów pieniądze przeznaczane na oświatę stanowią znaczącą część ich budżetów. Przy czym włodarze coraz częściej skarżą się na to, ze subwencja oświatowa od rządu jest coraz niższa, a wydatki na utrzymanie szkół, wynagrodzenia nauczycieli i dowożenie uczniów do placówek trzeba pokrywać w coraz większym zakresie z własnych środków. Podobnie jest i w Dzierzgowie. Jak informowała skarbnik Wioletta Kujawa, na rok 2015 kwota subwencji oświatowej wynosi 2 mln 848 tys. zł, planowane wydatki budżetowe oświaty zamykają się kwotą 4 mln 191 tys. zł. Różnica między tymi wielkościami, to jest 1 mln 342 tys. zł jest obciążeniem budżetu gminy.
Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alka #1867310 | 178.36.*.* 27 lis 2015 08:48

  Doskonale wiem jak się pisze przymiotniki, ale nie podoba mi się Twój narcyzm - Twoje popisywanie się bardzo źle o Tobie świadczy. Masz wielkie mniemanie o sobie, a o innych sądzisz, że są gorsi od Ciebie - nieładnie, to takie zadufanie czyli... bezczelność. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #1866901 | 178.43.*.* 26 lis 2015 17:56

  Te polskie znaki nazywane powszechnie ogonkami powoduja w przestrzeni komputerowej liczne klopoty, to nie znaczy, ze nie trzeba ich stosowac. Natomiast Twoje problemy z ortografia swiadcza o braku wiedzy.Zapamietaj "po polsku " piszemy mala litera.Nie podoba mi sie olewac . Wole lekcewazyc. A ,tak na marginesie, lekcewazyc nie wolno nikogo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. alka #1866531 | 178.36.*.* 26 lis 2015 09:53

  Ooo, zainteresowany się odezwał - uderz pięścią w stół to nożyce się odezwą. "Mieszkaniec" to wójt albo pan Krajewski :P. Mieszkańcu jednak odrobina edukacji by Ci się przydała, bo mieszkając w Polsce i będąc Polakami to mamy obowiązek pisać po Polsku, a nie olewać ojczystą mowę nie stosując takich liter jak ę, ą, ó, ż, ź.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. janek #1866347 | 5.174.*.* 25 lis 2015 23:32

  W Dzierzgowo to ani inwestycji ani edukacji. Mniej gadania a więcej pracy panowie radni i wójcie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec #1865907 | 83.9.*.* 25 lis 2015 14:47

  Z nika juz sie smieje. Jak mozna wydawac wiecej niz sie ma. Jesli chodzi o moja edukacje to spokojna glowka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)