Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

O schabie zwanym polędwicą... [CZYTELNICY SYGNALIZUJĄ]

2015-11-17 08:41:45 (ost. akt: 2015-11-17 09:16:37)

Autor zdjęcia: Zdjęcie czytelnika

Podziel się:

Kupiłem produkt o nazwie "polędwica sopocka". W domu jednak przeczytałem na etykiecie jego skład i okazało się, że tak naprawdę to schab wieprzowy. Załączam zdjęcie etykiety. Czy to dopuszczalne, aby schab sprzedawać jako polędwicę? Czy to nie jest oszukiwanie klienta?

Ja osobiście czuję się wprowadzony w błąd. Dziwi mnie zresztą praktyka wprowadzania na rynek produktu A jako produkt B, tym bardziej że w podanym przypadku przecież schab jest mięsem dobrej klasy, którego chyba nie trzeba się wstydzić i sprzedawać jako jakieś inne mięso. To tak, jakbym w aptece kupił aspirynę, a po otwarciu opakowania okazało się, że to paracetamol. Bez sensu.

Krzysztof z Mławy


Odpowiedź
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
(Departament Inspekcji Handlowej)

Odpowiadając na wątpliwości dotyczące oznakowania produktu nazwą „polędwica sopocka” i równocześnie nazwą „Schab wieprzowy wędzony parzony z dodatkiem wody” uprzejmie informujemy, że naszym zdaniem oznakowanie to nie narusza obowiązujących przepisów, w tym w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. rozporządzenia nazwą środka spożywczego jest jego nazwa przewidziana w przepisach. W przypadku braku takiej nazwy nazwą środka spożywczego jest jego nazwa zwyczajowa, a jeśli nazwa zwyczajowa nie istnieje lub nie jest stosowana, przedstawia się nazwę opisową tego środka spożywczego. W odniesieniu do wędlin brak jest szczegółowych przepisów definiujących te produkty. Polędwica sopocka jest nazwą zwyczajową utrwaloną w świadomości niektórych konsumentów z okresu, kiedy obowiązywały Normy Branżowe i była zdefiniowana jako wędzonka otrzymana z peklowanej polędwicy wykrojonej ze schabu wieprzowego. Z chwilą zniesienia obowiązku stosowania norm przepisy nie zabraniały stosowania tej nazwy dla produktów o różnych cechach jakościowych. W związku z powyższym w celu niewprowadzania w błąd konsumentów producenci, aby pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami w sprawie przekazywania informacji na temat żywności stosują m.in. w takich przypadkach jak przedstawiony, nazwy opisowe danego środka spożywczego, czyli „Schab wieprzowy wędzony parzony z dodatkiem wody”.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Leszek Nowak #1860835 | 212.160.*.* 19 lis 2015 10:49

    Krótko :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ladybird #1860578 | 178.235.*.* 18 lis 2015 20:58

    Skandal prawdziwy! Bo nie dość że polędwica to schab, to na domiar złego jeszcze z biedronki. jak żyć pani premier?? Jak żyć??

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. alka #1859386 | 178.36.*.* 17 lis 2015 10:47

      Po co to wielkie haloo. Nie rozumiem. Ta nazwa "polędwica sopocka" dla schabu wędzonego istnieje już od wieków. W końcu ktoś się obudził z długiego snu i nie może czegoś pojąć? Bywa jeszcze gorzej, bo spotykałam na półkach sklepowych polędwicę sopocką wersji raczej z mielonego mięsa, która zawierała koło 60% mięsa - to dopiero jest ciekawe.... Tak, tak, szanowni klienci czytajcie na produktach ich skład i pamiętajcie również o tym, że słonina to również mięso, które producenci czasami nawet barwią na odpowiedni kolor....

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz