Poniedziałek, 29 kwietnia 2024. Imieniny Hugona, Piotra, Roberty

Mława. Palą czym popadnie

2015-11-03 09:21:58 (ost. akt: 2015-11-03 09:26:05)

Podziel się:

Sezon grzewczy się zaczął – to w Mławie widać po sporej ilości dymu w niektórych rejonach, ale także czuć – na brzydkie, duszące zapachy skarżyło się wielu czytelników „Kuriera”. Ich zdaniem niektórzy mławianie spalają odpady.

O problemie palenia niebezpiecznych substancji mówił burmistrz Sławomir Kowalewski podczas zebrania mieszkańców osiedla Śródmieście. - Zaczął się sezon jesienno-zimowy. Przejdźmy się ulicami naszego miasta, i od razu będziemy mogli zobaczyć, poczuć, co ludzie palą. Są to rożne odpady. Jest to trucizna, którą my wdychamy – mówił Kowalewski. Zaznaczył jednocześnie, że część ludzi zapewne postępuje tak, bo nie stać ich na to, aby ogrzewać swoje domy droższymi, ale legalnymi paliwami. - My jako miasto próbujemy sobie z tym poradzić między innymi poprzez uchwalony program niskiej emisji. Ale najpierw trzeba u ludzi budować postawę świadomości. Te spalane substancje są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą powodować także nowotwory – kontynuował burmistrz.

Nie można
otworzyć okna

W ostatnim czasie odebraliśmy w tej sprawie sygnały od naszych czytelników. - Nie można w ogóle otworzyć okna w mieszkaniu, bo z zewnątrz płynie smród. Ktoś zapewne pali jakieś plastiki albo inne odpady – alarmował jeden z telefonujących. Problem ten występuje co roku, kiedy tylko zacznie się sezon grzewczy.
Przypominamy, że każdy, kto ma uzasadnione podejrzenie, że w którymś z budynków palone są niebezpieczne substancje, może to zgłosić do straży miejskiej, dzwoniąc pod bezpłatny numer 986. Za takie palenie można dostać mandat w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to wysokość kary może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. Dodajmy, że straż miejska ma prawo przeprowadzać kontrole w tym zakresie na podstawie art 379. ust. 2 Ustawy Prawo ochrony środowiska.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o zanieczyszczeniach, które występują w naszym mieście.
W 2012 roku przeprowadzono w Mławie pomiary stężenia groźnych pyłów. Okazało się, że odnotowano przekroczenia norm pyłów PM 10 - mieszaniny drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, szczególnie u starszych oraz dzieci. Na powierzchni pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia. W 2013 r. radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Mławy. Dokument ten koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej i służy zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji gazów cieplarnianych.

Robert Bartosewicz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jarek #1849346 | 82.28.*.* 3 lis 2015 22:25

    500 mandatu dadza to jak bende mial kupic wengiel no jak

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec #1848749 | 46.169.*.* 3 lis 2015 10:46

    Okolice ul. Hożej,Wesołej, Andersa, Bursztynowej, Bednarskiej... To dopiero są czarne , śmierdzące dymy. Nawet nie trzeba otwierać okien, bo przez każdą możliwą szparę i wentylację ten syf do domów wpada.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. pracownik #1848727 | 164.127.*.* 3 lis 2015 10:23

    Niech pan burmistrz przyjdzie o 5 rano na przystanek autobusowy obok ratusza. Oddychać nie ma czym i to pod nosem naszego włodarza.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz