Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Rolnicy dostaną mniej pieniędzy

2015-10-23 09:35:07 (ost. akt: 2015-10-23 09:36:26)

Podziel się:

Pula przeznaczona na odszkodowania w powiecie mławskim wynosi 6 mln 642 tys. zł. Rolnicy nieubezpieczeni dostaną 162 zł za hektar, a ubezpieczeni – 324 zł. Jednak gospodarzy, którzy ubezpieczyli swoje uprawy jest tylko 56.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Do mławskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 2420 wniosków w sprawie odszkodowań z tytułu suszy. Odrzucono tylko 12 z nich. Pozostałe, czyli 2408 spełnia kryteria podane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Przypomnimy, że MODR 17 września podał nowe ceny bydła, które należy brać pod uwagę podczas szacowania posuszowych strat w gospodarstwach rolnych. Poprzednio były to kwoty 4 tys. zł za krowę mleczną i 4,5 tys. zł za jałówkę. Zmieniono stawki odpowiednio do 2800 zł i 3150 zł. Zgodnie ze „starym” cennikiem niewiele gospodarstw poszkodowanych przez suszę spełniało normy, które pozwalały na staranie się o otrzymanie odszkodowań. Wymagane było bowiem wykazanie co najmniej 30% strat w całej produkcji: roślinnej i zwierzęcej. Rolnicy w naszym powiecie odnotowali natomiast straty w ogromnej większości w części roślinnej swoich gospodarstw. Po przeszacowaniu wartości krów i jałówek, do otrzymania pomocy rządowej kwalifikują się prawie wszyscy. Rolnicy obawiali się natomiast, że kwoty odszkodowań będą bardzo niskie, bo pomimo zmiany kryteriów, pula przyznana przez rząd na ten cel się nie zwiększyła i nadal wynosi ona 450 mln zł w skali całego kraju. Dodajmy, że wcześniej zapowiadano, iż rolnicy mogą uzyskać wsparcie finansowe w wysokości 400 zł za hektar (albo 200 zł dla upraw nieubezpieczonych).

Odszkodowania
będą niższe

Obecnie już wiadomo, że wnioskujący o wsparcie dostaną mniejsze stawki. Otóż w powiecie mławskim do rozdysponowania w ramach odszkodowań jest kwota 6 mln 642 tys. zł. Rolnicy, którzy mieli ubezpieczone uprawy otrzymają 324 zł wsparcia od jednego hektara, natomiast w przypadku nieubezpieczonych – 162 zł. Jednak, jak informuje Witold Bagiński z mławskiego oddziału ARiMR, ubezpieczonych jest tylko 56 wnioskodawców.
Rolnicy powinni otrzymać pieniądze jeszcze w tym miesiącu. Bagiński zaznacza, że odszkodowania nie pokryją rolnikom poniesionych strat w 100 procentach. Otrzymana pomoc zrekompensuje tylko ich część. - Obecnie tworzymy listy płac. Wyślemy je wkrótce do naszej centrali. Potem będzie mogła ruszyć wypłata środków – mówi Witold Bagiński.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB