Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

ZUS sprawdza i chorych... i lekarzy

2015-10-02 08:37:36 (ost. akt: 2015-10-02 16:25:22)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Jeśli w czasie „L4” podejmiesz zatrudnienie i „wpadniesz” podczas kontroli – będziesz musiał zwrócić zasiłek chorobowy. Zwolnienia lekarskie, także te wykorzystywane zasadnie, często stanowią problem dla firm. Sprawdziliśmy jak to wygląda u naszego największego pracodawcy – spółki LG.

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Mławie podlegają powiaty mławski i żuromiński. W 2014 r. przeprowadzono na tym terenie 456 kontroli pacjentów. Nie wszystkie osoby, które odwiedzili kontrolerzy ZUS-u przebywały w domach, wykorzystując w sposób prawidłowy zwolnienia. - W trzech przypadkach w 2014 r. musieliśmy zwolnienia lekarskie „zabrać”. Udowodniliśmy, że okresy niezdolności do pracy były źle wykorzystywane, a osoby te pracowały zarobkowo. Musiały one zwrócić nam pobrane niezgodnie z przepisami świadczenie na łączną kwotę 4 tys. 550 zł za okres 56 dni – mówi kierownik mławskiego inspektoratu ZUS Mariusz Brzeziński. I dodaje, że w tym roku (za pierwsze 8 miesięcy) ZUS wydał 2 decyzje pozbawiające prawa do świadczenia chorobowego. Poza kontrolą pacjentów sprawdza się również zasadność wystawiania zwolnień przez lekarzy. Zajmują się tym lekarze orzecznicy. - W 2014 r. mieliśmy 27 przypadków, w których skrócono okres zasiłkowy po stwierdzeniu niezasadnego wystawienia zwolnienia. Łącznie, po przeprowadzonych kontrolach, skrócono ten czas chorobowego o 153 dni, co dawało kwotę świadczeń wynoszącą 7 tys. 350 zł – informuje Mariusz Brzeziński. W pierwszych 8 miesiącach b.r. natomiast wydano 4 decyzje lekarza orzecznika o skróceniu chorobowego.

Donoszą rodzina
i sąsiedzi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostaje informacje o osobach, które ich zdaniem łamią przepisy w zakresie wykorzystywania zwolnieni lekarskich. W ich mniemaniu osoby, które pobierają chorobowy zasiłek, jednocześnie pracują zarobkowo. Bywa, że informacje te się sprawdzają. A donoszą najczęściej na siebie członkowie rodziny albo najbliżsi sąsiedzi. Mariusz Brzeziński podkreśla, że aby można było mówić o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego, chory musi spełnić koniecznie jeden warunek – to znaczy uzyskiwać dochód z pracy podczas „chorobowego”. Robert Bartosewicz


Daniel Kortlan
dyrektor ds. korporacyjnych
w LG Electronics Mława

Liczba zwolnień lekarskich w naszym zakładzie waha się z miesiąca na miesiąc. W ostatnim czasie jest to przeciętnie 10%. Powoduje to rozliczne problemy dla naszej firmy, bo przecież zadania muszą być wykonane. Jeśli chodzi o długotrwałe zwolnienia, to także jest ich sporo (około 200 osób), przy czym począwszy od 33 dnia pracownicy przebywający na takich zwolnieniach otrzymują zasiłek z ZUS. Dlatego to nie firma decyduje czy takie zwolnienia są zasadne czy niezasadne. Gdy firma ma podejrzenia w tym zakresie, przekazujemy je do ZUS. Co jakiś czas rozmawiamy z kierownictwem ZUS na temat współpracy w tym obszarze. Mogę potwierdzić, że zdarzają się poważne podejrzenia z naszej strony co do zasadności takich zwolnień. Nie zawsze nasze odczucia pokrywają się z ustaleniami ZUS. Jednak, niezależnie od wszystkiego, osoby które nadużywają zwolnień lekarskich, szczególnie w przypadku zwolnień długotrwałych narażają swój status w firmie na poważny uszczerbek.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB