Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Nie daj się zrobić w słupa. Oszuści proponują pracę i zostawiają ludzi z długami

2015-09-26 08:00:00 (ost. akt: 2015-09-25 09:55:48)

Podziel się:

Kontrola Skarbowa notuje coraz więcej dramatów osób bezwiednie wciągniętych do zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W całym kraju coraz więcej osób kuszonych jest z pozoru atrakcyjnymi propozycjami. Zazwyczaj werbowani są ludzie ubodzy, w potrzebie, poszukujący dorywczej lub stałej pracy. Jeden nierozważny krok zniszczył niejedno życie.

Kampania „Nie daj się zrobić w słupa" ma uchronić kolejne tysiące osób przed wplątaniem się w świat przestępców i gigantyczne zobowiązania wobec fiskusa.

Słup to osoba fizyczna lub osoba prawna zarejestrowana jako przedsiębiorca. Firmuje swoim nazwiskiem oszukańcze działanie w celu ukrycia faktycznego inspiratora lub uczestnika. Do przestępczego procederu często werbowane są osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, bezrobotni, osoby starsze, ale też ludzie młodzi, którym przyda się dodatkowy grosz, m.in. studenci. Odnotowano przypadki wykorzystywania ludzi śmiertelnie chorych, poszukiwanych w hospicjach. Osoby takie mogą nie mieć świadomości, że są wykorzystywane przez organizatorów przestępstwa, nierzadko bardzo niebezpiecznych ludzi. Zdarza się jednak, że do grupy świadomie wchodzą przedsiębiorcy. Nie myślą o konsekwencjach., tylko o dodatkowym zarobku. Celem działania słupa jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w przestępczej karuzeli – zorganizowanej grupie przestępczej. Rolą uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by w efekcie końcowym doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony. Kwoty wyłudzonego podatku są olbrzymie.

Należy podkreślić, iż odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane do wystawiania fikcyjnych faktur - wchodząc tym samym na drogę przestępstwa. Czerwona lampka powinna się zapalić, gdy ktoś oferuje pieniądze za "nic". Za założenie działalności, podpisanie kilku faktur itp. Trzeba pamiętać, że nie ma łatwych pieniędzy. Należy mieć świadomość, że wejście na drogę przestępstwa jest dość łatwe, natomiast rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności już nie jest prosta. Z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać. A raz podjęta decyzja może wywrzeć wpływ na dalsze życie tej osoby i jego najbliższych. Kampania "Nie daj się zrobić w słupa" ostrzega przed zagrożeniami i konsekwencjami.

- Naszym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy pokazać konsekwencje związane z wystawianiem fikcyjnych faktur (a więc faktur, które nie dokumentują prawdziwych zdarzeń) i uczestnictwem w karuzeli podatkowej, a także przekonać  ludzi, że nie warto wchodzić na drogę przestępstwa" – wyjaśnia wiceminister finansów Agnieszka Królikowska.

Źródło: Mirosława Torenc, rzecznik prasowy - Urząd Kontroli Skarbowej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB