Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Mławskie obchody Dnia Sybiraka

2015-09-17 12:56:51 (ost. akt: 2015-10-27 11:41:43)

Autor zdjęcia: Katarzyna Schmidt

Podziel się:

W Mławie 17 września pamiętaliśmy o 76. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Mławskie uroczystości rozpoczęła msza w kościele Świętej Trójcy. Następnie kombatanci, młodzież, przedstawiciele władz, delegacje, poczty sztandarowe przemaszerowały na cmentarz parafialny.

Tam nie zabrakło okolicznościowych przemówień, hymnu sybiraka, modlitwy za poległych. Delegacje złożyły kwiaty. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali kina Miejskiego Domu Kultury.

Katarzyna Schmidt

Światowy Dzień Sybiraka przypada 17 września w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę z 1939 roku. Pierwszy światowy Dzień odbył się w 2004 roku. Celem obchodów jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej. 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy. Na arenie międzynarodowej głos Polski o agresji sowieckiej został zlekceważony. (PAP)
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB