środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Tak pięknie mogłaby wyglądać Mława

2015-09-16 11:26:23 (ost. akt: 2015-09-16 11:28:06)

Podziel się:

W konkursie „Mława okiem studentów” pierwsze miejsca zajął projekt Moniki Stockiej, która zaprezentowała własną aranżację ulicy Wąskiej. Jej koncepcja jest poświęcona twórczości Sary Lipskiej.

Konkurs, w którym studenci architektury składali projekty zagospodarowania wybranych fragmentów Mławy został zakończony. Koncepcje miały dotyczyć dwóch obszarów: ul. Wąskiej i Placu 1 Maja oraz przestrzeni wyznaczonej ulicami: Chrobrego, Żwirki, Żeromskiego i 3 Maja. Wpłynęło 6 projektów, w tym cztery z opracowaniem pierwszego obszaru i dwa – drugiego.
Według architekta miejskiego i sędziego konkursu Krzysztofa Zakrzewskiego prace były na wysokim poziomie. - Studenci wykazali się pomysłowością, projekty zawierają wiele innowacyjnych rozwiązań – ocenił Krzysztof Zakrzewski. Duże wrażenie na gronie oceniającym zrobił projekt Moniki Stockiej. Jej aranżacja ulicy Wąskiej została poświęcona twórczości Sary Lipskiej. Według autorki na jednym z murów miałaby się pojawić reprodukcja motywu autorstwa Lipskiej.

Ciekawe rozwiązania
architektoniczne

Monika Stocka znalazła w swojej koncepcji także przestrzeń na graffiti, na podwórkach natomiast zaprojektowała gastronomiczne ogródki. Jej pomysł na zagospodarowanie Placu 1 Maja także skupił się na idei przestrzeni dla artystów. W tym przypadku teren został podzielony na strefy twórców. Ponadto w projekcie znalazły się ogródek gastronomiczny oraz miejsce do gry w szachy i gry planszowe. Za bardzo interesujący element jury uznało siedziska multimedialne, na których można byłoby odtwarzać muzykę Tekli Bądarzewskiej. W tej koncepcji znalazło się też miejsce na siłownię plenerową, plac zabaw i oczka wodne. – Autorka ciekawie zagospodarowała przestrzeń. W projekcie uwzględnione są rosnące na tym terenie drzewa i budynek z transformatorem. Wszystko jest pomysłowo połączone – dodaje Zakrzewski. Konkurs został zorganizowany z okazji jubileuszu dwudziestej rocznicy powstania Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Był zamknięty dla studentów kół naukowych wydziału architektury tej uczelni. W skład sądu konkursowego weszli: Janina Budzichowska – zastępca burmistrza Mławy, Sławomir Baczulis – rzecznik prasowy WSEiZ, Andrzej Kalinowski – architekt i urbanista, Marek Polak – naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej, Krzysztof Zakrzewski – architekt miejski oraz Aneta Drybczewska, pracownik urzędu miasta. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przyznano nagrodę w wysokości 1500 zł, za drugie - 1000 zł, a za trzecie 500 zł. W drugim obszarze wyznaczonym w konkursie jury nie przyznało pierwszego miejsca. Konkurs obejmował też trzeci obszar Mławy (fragment przestrzeni Starego Rynku, obok kościoła Świętej Trójcy i budynku ratusza). Na prace studentów z koncepcją zagospodarowania tego terenu w ratuszu wciąż czekają. Rozstrzygnięcie planowane jest na jesień.

Bartos


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alka #1816327 | 178.36.*.* 16 wrz 2015 22:36

  Mława, to dla obecnie panującego tylko ścisłe centrum czyli teren wokół ratusza, a reszta Mławy to drugi, odległy plan, Wólka to dla SK już nie Mława, tam już od wieków nic się nie zmienia na lepsze, ale mieszkańcy Wólki w dalszym ciągu wybierają tego samego burmistrza mimo jego indolencji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z daleka #1816089 | 176.103.*.* 16 wrz 2015 16:04

  Ciekawi mnie, kiedy UM podejmie się zadania , mającego na celu rewitalizację obszarów na Wólce. Przy obecnym stanie umysłu tego urzędu, myślę, że nastąpi to za kilka wieków, po ich średniowieczu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. UM #1815935 | 37.47.*.* 16 wrz 2015 13:00

  Przypominam o projektach dworca zintegrowanego pokazywanymi przed wyborami przez urzędników Ratusza. Tam dopiero tryskało pomysłami nie z tej bajki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz