Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Mniej mandatów za brak paragonów

2015-09-05 21:53:27 (ost. akt: 2015-09-05 21:57:35)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Przedsiębiorcy z powiatu mławskiego są coraz bardziej świadomi w kwestii wydawania paragonów. Po przeprowadzonych w 2014 r. kontrolach Urząd Skarbowy w Mławie wystawił 154 mandaty karne za handel z pominięciem kasy fiskalnej. W pierwszym półroczu b.r. karę wymierzono w 49 przypadkach.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

- W 2014r., na terenie powiatu mławskiego, przeprowadzono blisko 1800 kontroli w zakresie prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, w tym głównie – dokonywaniem obrotu z pominięciem kasy fiskalnej, w tym także dokonaniem tego czynu po raz kolejny, wystawiono 154 mandaty karne – informuje Kazimierz Froch, naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie. I dodaje, że średnia kwota kary grzywny wyniosła w 2014 r. około 500 zł. W pierwszym półroczu br. natomiast przeprowadzono około 500 kontroli. Karę w formie mandatu wymierzono w 49 przypadkach, a średnia jej wysokość wyniosła około 360 zł. Jak podkreśla nasz rozmówca, w tym roku, naruszenie po raz kolejny obowiązku używania kasy fiskalnej było tylko incydentalne.

Paragon ma
znaczenie

Naczelnik mławskiego US przypomina, że w tym roku wraz z Ministerstwem Finansów urzędy skarbowe w całej Polsce, włączają się w akcję „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”, która jest kolejną odsłoną prowadzonego dotychczas przedsięwzięcia pod hasłem „Weź paragon”. - Celem tych akcji jest uświadomienie konsumentom znaczenia paragonu. W najbliższym czasie planowane jest kolejne przedsięwzięcie, związane z uświadomieniem społeczeństwu roli paragonów, czyli loteria paragonowa. Pierwsze losowanie planowane jest w listopadzie b.r. Prawidłowy paragon to ważny aspekt loterii, gdyż w losowaniach będą brały udział tylko te zweryfikowane. Paragony niefiskalne nie będą mogły być rejestrowane na stronie loterii i brać w niej udziału – mówi Kazimierz Froch. Więcej informacji na temat akcji i loterii można znaleźć na stronie resortu finansów (www.mf.gov.pl).

Nie każdy kwit
jest paragonem

Naczelnik zaznacza, że urząd chce zwrócić uwagę na dwa rodzaje nieprawidłowości. Pierwszą sprawą jest niewydawanie paragonu, a drugą – stosowanie paragonów niefiskalnych. - Jest to bolączka między innymi w branży gastronomicznej, gdzie funkcjonują różnego typu paragony czy rachunki kelnerskie, które nie są paragonami fiskalnymi – objaśnia nasz rozmówca. I przypomina, że dokonując zakupu towaru lub usługi, to właśnie konsument płaci podatek VAT. - Warto by ten podatek trafił do budżetu państwa. Ważne jest zatem, aby nie tylko oczekiwać wydania paragonu, ale także sprawdzić czy otrzymany paragon jest fiskalny – tłumaczy naczelnik. Froch wspomina także o nowej inicjatywie, czyli zaproszeniu przedsiębiorców do promowania postawy uczciwego obrotu gospodarczego. - Z zadowoleniem możemy stwierdzić, że kampania spotkała się z przychylnym przyjęciem przedsiębiorców naszego powiatu, którzy wyrazili gotowość aktywnego udziału w tej kampanii. Dzięki ich przychylności plakaty promujące główne idee akcji pojawiły się również w punktach sprzedaży w Mławie i okolicy. W kontaktach z przedsiębiorcami pomaga nam również Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie – podsumowuje naczelnik US.


Paragon fiskalny zawiera:

• centralnie umieszczony napis „ paragon fiskalny”;
• NIP wystawcy, jego nazwę i adres;
• nazwę towaru lub świadczonej usługi;
• cenę, stawkę podatku VAT i jego kwotę,
• logo i numer unikatowy kasy



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB