Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Czwartek, 24 kwietnia 2025. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Jak wypowiedzieć się w niedzielnym referendum?

2015-09-03 13:17:14 (ost. akt: 2015-09-03 15:49:28)

Podziel się:

W niedzielę 6 września odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Ci, którzy tego dnia wybiorą się do urn będą mogli odpowiedzieć „tak” lub „nie” na trzy pytania. Jedno z nich dotyczy jednomandatowych okręgów wyborczych.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

W niedzielę 6 września lokale wyborcze będą otwarte od godz. 6.00 do 22.00. Wyborcy otrzymają jedną kartę z trzema pytaniami. Pierwsze z nich dotyczy wprowadzenia JOW-ów w wyborach do Sejmu. W drugim będziemy pytani o sposób finansowania partii politycznych. Trzeba przypomnieć, że w obecnym systemie te partie, które uzyskały w wyborach parlamentarnych poparcie co najmniej 3% (lub 6%, jeśli kandydują w koalicji) zdobywają prawo do subwencji z budżetu państwa, która jest naliczana w zależności od liczby oddanych na nią głosów. Jeśli w referendum zaznaczymy odpowiedź „nie”, będzie to oznaczało brak zgody na utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii z budżetu państwa.
Trzecie pytanie dotyczy wpisania do Ordynacji podatkowej zasady, zgodnie z którą w przypadku istnienia prawnych wątpliwości o charakterze prawnym, właściwy organ będzie zobowiązany rozstrzygnąć je na korzyść podatnika. Co ciekawe, 10 lipca b.r. polski Sejm przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej, zawierającą zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika.

Wypowiedzieć się w referendum może każdy pełnoletni obywatel Polski nie pozbawiony praw publicznych i wyborczych. Do ważności referendum wymagany jest udział więcej niż połowy osób uprawnionych do głosowania. Przypomnijmy, że pomysłodawcą tego referendum był prezydent Polski Bronisław Komorowski. Ważą się natomiast losy kolejnego referendum, o którego przeprowadzenie wnioskował do Senatu prezydent Andrzej Duda. Miałoby się ono odbyć 25 października w dniu wyborów parlamentarnych. Warto dodać, że według Krajowego Biura Wyborczego koszt ogólnokrajowego, jednodniowego referendum ma zamykać się w kwocie 100 mln zł. To z 25 października ma być tańsze ze względu na połączenie go z wyborami do parlamentu.


Na jakie pytania odpowiemy w referendum?

„1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB