Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Wieczfnia Kościelna. Przerwy w dostawach prądu słono kosztują

2015-09-02 10:07:31 (ost. akt: 2015-09-02 11:36:53)
- Zaniki napięcia są uciążliwe, niszczą urządzenia i przynoszą straty w produkcji – mówi pan Eugeniusz

- Zaniki napięcia są uciążliwe, niszczą urządzenia i przynoszą straty w produkcji – mówi pan Eugeniusz

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Przedsiębiorca z Wieczfni Kościelnej narzeka na zakład energetyczny. Od lat walczy o zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej do swojego zakładu. - Nawet kilkusekundowe zaniki napięcia to straty liczone w tysiącach złotych – mówi. Tymczasem Energa radzi zaopatrzyć się w zasilacz awaryjny UPS.

Do redakcji „Kuriera” zwrócił się Eugeniusz Pasymowski, przedsiębiorca z Wieczfni Kościelnej. Zaniki prądu paraliżują pracę jego zakładu produkcyjnego. - Jesteśmy zakładem produkcyjnym i cały czas się rozbudowujemy. Chcemy stworzyć około 350 miejsc pracy, ale mamy problem z firmą Energa. W zakładzie występują zaniki napięcia. Co prawda kilkusekundowe lecz dla nas jest to wielka strata gdyż po takim zaniku wszystkie maszyny w naszym zakładzie dopiero po około 15 minutach zaczynają dalej pracować. Wystarczą cztery zaniki w ciągu dnia i maszyny oraz ludzie nie pracują przez godzinę dziennie – powiedział nam Eugeniusz Pasymowski. Skoki napięcia wpływają też na urządzenia. - Maszyny szybciej się eksploatują, uszkadzają się dyski twarde w komputerach, wymagają częstszych serwisów – dodaje. Najczęstsze zaniki napięcia występują w okresie letnim. Właściciel zakładu zgłasza problem, zabiegając o likwidację usterki. - Od kilku lat nikt z tym nic nie robi - mówi. Twierdzi, że ponosi straty. Wobec tego wszystkiego obawia się rozwijać swoją produkcję i tym samym zwiększać zatrudnienie. Firma śle pismo za pismem. Energa obiecuje działania i jako przyczynę zaników prądu wskazuje: ptactwo, wyładowania atmosferyczne, silne wiatry i stykanie się przewodów z gałęziami drzew.

Trzeba zaczynać
od początku

Przerwy w dostawie rzutują też na produkcję innych firm z Wieczfni. - Prąd zanika kilka razy dziennie, od kilku sekund do dwóch minut. Dla nas te kilka sekund to przerwanie procesu i robienie wszystkiego od nowa. Specyfika naszej produkcji polega na tym, że wyrób raz rozpoczęty musi być skończony. W przeciwnym wypadku trzeba zaczynać od początku. Jeśli w trakcie pracy nad produktem zabraknie prądu, wtedy wszystko co dotąd zrobiono idzie na marne. Skutkuje to tym, że aby wykonać jeden produkt, energii i surowca zużywamy dwa razy tyle – mówi Wiesław Lubas, właściciel innego zakładu produkcyjnego. Twierdzi, że jego straty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Energa
odpowiada

Zadaniem przedstawicielki płockiego oddziału Energa - Operator system automatyczny, który wykorzystuje zakład energetyczny, zabezpiecza przed długotrwałym brakiem prądu. Jednak powoduje kilkusekundowe zaniki energii. Według firmy Energa całkowite wyeliminowanie zaników napięcia nie jest możliwe. - Na linii zasilającej zakład w Wieczfni Kościelnej systematycznie wykonywane są zabiegi eksploatacyjne wynikające z oględzin (m.in. w zakresie uszkodzonych izolatorów, konstrukcji, uziemień, czy stanowisk słupowych. Wykonana została również wycinka drzew i krzewów pod linią SN na całej jej długości. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż całkowite wyeliminowanie zaników napięcia przy obecnym sposobie zasilania nie jest możliwe, dlatego warto zabezpieczyć urządzenia wrażliwych na tego typu zakłócenia przez zasilacz awaryjny UPS, który pozwoli uniknąć uszkodzeń sprzętu elektronicznego – informuje Aldona Niedzielak, rzecznik prasowy płockiego oddziału Energa – Operator.

Iwona Łazowa

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. puchatek65 #1808734 | 176.103.*.* 4 wrz 2015 18:59

    Cóż z brednie wypisuje ktoś z ENERGA .Jest umowa więc wywiązujcie się z niej.Ja mieszkam w Modle tutaj wyłączenia chwilowe to niemal codzienność około 7 rano przez niemal 4 miesiące,do tego chwilowe w ciągu dnia.Dziś większość z nas pracuje na komputerach te zaniki utrudniają też kontakt z internetem bo korzystam z sieci EASYNET, a po takim zaniku nadajnik i ruter wymaga chwili by ponownie zastartować .Proponuje aby osoby poszkodowane pisały tutaj.Może pozew zbiorowy potrząsnął by tym ,,potentatem,,

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Andrzej #1807251 | 46.112.*.* 2 wrz 2015 19:45

    Jeżeli Energa nie wywiązuje się z umowy to ona powinna zakupić na własny koszt zasilacz przedsiębiorcy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz