Jak informuje Portal Samorządowy, projekt zakładający zmianę w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przygotowała sejmowa podkomisja do spraw finansów samorządu terytorialnego. Posłowie chcą przeprowadzić nowelizację jeszcze w tej kadencji Sejmu. Zgodnie z nią rada gminy mogłaby w drodze uchwały wprowadzić zwolnienia w opłatach za wywóz śmieci. Mogłoby być ono całkowite lub częściowe. Skorzystać z takiej formy pomocy miałyby możliwość dwie grupy mieszkańców. Pierwsza to osoby kwalifikujące się do wsparcia z pomocy społecznej, czyli spełniające kryterium dochodowe. Wynosi ono obecnie dla osoby samotnej 542 zł, a dla osoby w gospodarstwie domowym – 456 zł. Druga grupa to rodziny wielodzietne, czyli posiadające trójkę lub więcej dzieci. W ich przypadku zamożność rodziny nie ma znaczenia. Podkreślmy jeszcze raz, że gminy nie będą miały obowiązku, a jedynie możliwość zastosowania ulg. Proponowana nowelizacja miałaby wejść w życie z początkiem 2016 r.
Pomagać? Tak,
ale rozsądnie
- Taka pomoc generalnie byłaby dobra, jednak trzeba też na to spojrzeć z innej strony. Bo pomaganie, na przykład zamożnym, ale wielodzietnym rodzinom, mogłoby rodzić konflikty społeczne. Trzeba też wziąć pod uwagę sytuację finansową gminy, zastanowić się czy samorząd stać na przyznawanie ulg – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgowie Danuta Sawicka. Jej zdaniem ulgi powinny być przyznawane raczej osobom uprawnionym do korzystania ze wsparcia GOPS-u. Nasza rozmówczyni dodaje, że obecnie na terenie gminy Dzierzgowo są 63 rodziny, które mają 3 lub więcej dzieci. Aż 55 z nich to podopieczni ośrodka. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy też wójtów. Nasi rozmówcy przypominają, że na stosowanie umorzeń, w niektórych przypadkach, pozwalają też obecne przepisy- Wsparcie dla ludzi potrzebujących zawsze jest możliwe i od tego jest właśnie ośrodek pomocy społecznej – mówi wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik. I podkreśla, że pomysł nowelizacji ustawy jest dobry, jeśli zastosujemy go w stosunku do osób korzystających z pomocy społecznej. - Natomiast w przypadku rodzin wielodzietnych, ale jednocześnie zamożnych, to nie jest dobre rozwiązanie – dodaje Andrzej Wójcik. W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki. - W tej chwili są przepisy, które pozwalają na umorzenia, ale w naszej gminie nikt się z taką sprawą nie zgłaszał. Myślę, że w przypadku ulg dla rodzin wielodzietnych, konieczna powinna być analiza sytuacji finansowej danej rodziny – zaznacza Warecki. I dodaje, że system opłat za odbiór odpadów na terenie gminy musi się sam finansować. Dlatego też w przypadku przyznania ulg czy umorzeń, na niepłacących albo płacących mniej, będą musieli się „zrzucić” inni mieszkańcy gminy.
Robert Bartosewicz
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez