środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Mniej mandatów, więcej pouczeń - interwencje straży miejskiej

2015-08-11 15:00:50 (ost. akt: 2015-08-12 10:59:38)

Podziel się:

Około jedna trzecia spraw zgłaszanych straży miejskiej dotyczy utrzymania porządku. Co piąte zgłoszenie ma natomiast związek z ruchem drogowym. Chodzi m.in. o nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, w tym także te utrudniające ruch. Sporo interwencji dotyczy bezdomnych zwierząt.

W 2014 r. straż miejska w Mławie otrzymała ponad 1800 różnych zgłoszeń od mławian. W pierwszej połowie b.r. - już ponad 900. I choć strażnik miejski wielu mieszkańcom kojarzy się z kimś kto tylko wystawia mandat za przekroczenie prędkości albo za parkowanie w niedozwolonym miejscu, to nie takich interwencji mundurowi mają najwięcej. - Prawie jedna trzecia dotyczy tak zwanych spraw porządkowych, utrzymania czystości, czy to w miejscach publicznych czy prywatnych – informuje komendant straży miejskiej Marek Wysocki. Z kolei ponad 20% to tzw. zgłoszenia komunikacyjne, w których mieści się m.in. wspomniane już niewłaściwe parkowanie.

Następną, stosunkowo liczną grupę spraw zgłaszanych mundurowym stanowią kwestie związane ze zwierzętami, zwłaszcza bezdomnymi psami, a ostatnio także kotami. - Tych spraw jest naprawdę dużo: ponad 50 dotyczących psów mieliśmy już w tym orku, a w ubiegłym około 90. Psy przywożą nam mieszkańcy. Najpierw próbujemy ustalić właściciela, a potem ewentualnie potwierdzić, że zwierzę jest bezpańskie – informuje komendant. Bezpańskie psy trafiają do schroniska w Napierkach, a koty – do lecznicy w Mławie. - W tym roku przynajmniej kilkanaście kotów przewieźliśmy do lecznicy na ul. Kopernika – mówi Wysocki. Ludzie zgłaszają się do straży także w przypadkach, kiedy podejrzewają, że jakiemuś zwierzęciu, np. sąsiada może się dziać krzywda. - Mieliśmy taki przypadek, że mieszkańcy poinformowali, że z jednym z psów może być coś nie tak, Chodziło o trzymanie go na zbyt ciasnej obroży. Rzeczywiście tak było, zwierzę miało obtarcia na szyi, a sprawa dla jego właściciela zakończyła się mandatem – relacjonuje nasz rozmówca.
Wciąż dużo zgłoszeń mundurowi mają w sprawie odprowadzania ścieków. Zdarzają się przypadki, w których od szamb przydomowych za pomocą rur kierowane są one na sąsiednią, niezamieszkałą działkę. W tym roku było kilka takich przypadków. Coraz rzadziej natomiast występuje podrzucanie odpadów do lasów.

Zastawiają wjazdy i bramy

Wiele interwencji straży miejskiej, jak już wspomnieliśmy nadal dotyczy kierowców. Chodzi o te sytuacje, w których zmotoryzowani nie dostosowują się do znaków drogowych. - Dużo osób zgłasza utrudnianie ruchu innym, na przykład poprzez zablokowanie wjazdu do garażu czy miejsc postojowych – zdradza komendant. Wciąż mamy do czynienia także ze znacznymi przekroczeniami prędkości, choć jest już ich o wiele mniej. Generalnie kierowcy w Mławie jeżdżą bezpieczniej. Zmieniło się to na lepsze od niedawna, od kiedy to za przekroczenie prędkości o 50 km na godz. w obszarze zabudowanym, można stracić prawo jazdy. Ale i to nie powstrzymuje niektórych. - W ostatnim czasie kierowca jechał z prędkością 102 km na godz. ulicą Kościuszki. Została o tym powiadomiona policja i stracił on prawo jazdy – mówi komendant.
I dodaje, że strażnicy miejscy w większości przypadków, w różnych sytuacjach, z jakimi mają do czynienia, stosują częściej pouczenia, mandaty – rzadziej. - W tym roku na przykład było 700 pouczeń, a wystawionych mandatów 450 – podsumowuje nasz rozmówca. Robert BartosewiczCzy Twoim zdaniem straż miejska jest w Mławie potrzebna?
Tak
3.45%
Nie
93.1%
Nie mam zdania
3.45%


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pola #1793561 | 95.160.*.* 12 sie 2015 22:05

    Jestem pewna że na tak głosują sami straznicy miejscy ,bo boją się o swoje ciepłe posadki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mławianka #1793051 | 95.160.*.* 12 sie 2015 10:42

    Uwazam że straż miejska nie wykonuje zadań do których została powołana.Opinia że najchętniej to ścigają kierowców jest jak najbardziej prawdziwa. Przecież p.komendant nie potwierdzi że to im najlepiej wychodzi. Osobiście uważam że Mława powinna iść za przykładem miast które zlikwidowały te służby ,z korzyścią dla budżetu miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz