Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Płacisz wysokie rachunki za prąd? Sprawdź, jak tego uniknąć

2015-08-11 09:24:44 (ost. akt: 2015-08-11 09:35:45)

Podziel się:

Wiele rodzin boryka się z problemem wysokich opłat za energię elektryczną. Można jednak te koszty w znacznym stopniu zredukować, wymieniając sprzęt i tradycyjne żarówki na energooszczędne czy nie pozostawiając sprzętu RTV w trybie stand-by. Te i inne sposoby mogą znacząco zmniejszyć zużycie prądu.

Większość energii elektrycznej w gospodarstwie domowym pochłania sprzęt AGD. Dlatego, jeżeli chcemy wprowadzić oszczędności, warto pomyśleć o jego wymianie.


Energooszczędne AGD


Biorąc pod uwagę mnogość urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, warto rozważyć wymianę przynajmniej części z nich na energooszczędne. Od 10 lat producenci sprzętu AGD mają obowiązek umieszczania informacji o klasie energetycznej urządzeń – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 maja 2005 roku w sprawie wymagań dotyczących dokumentacji technicznej, stosowania etykiet i charakterystyk technicznych oraz wzorów etykiet. Zgodnie z nim w przypadku lodówek mamy 7 podstawowych klas energetycznych oznaczonych odpowiednio literami od A (najbardziej efektywna) do G (najmniej efektywna). Niektórzy producenci w przypadku urządzeń o wyjątkowo niskim zużyciu energii umieszczają dodatkowe symbole – A+ lub A++. Urządzenia energooszczędne mogą mieć pobór energii nawet o 42% niższy od tych, w których nie zastosowano takich rozwiązań.


Energooszczędne żarówki


Dobry sposób na oszczędność prądu stanowi wymiana żarówek na energooszczędne. Zaletą takiego rozwiązania jest 3-5 krotnie mniejsze zużycie prądu niż podczas używania żarówek tradycyjnych. Wynika to z odmiennych technologii — w przypadku tradycyjnych żarówek większość energii przetwarzana jest w energię cieplną. Istotny staje się również fakt, iż świetlówki energooszczędne bywają trwalsze. Odpowiednio stosowane osiągają żywotność nawet do 10 lat, podczas gdy tradycyjnie najczęściej zużywają się w przeciągu roku.


Wprowadź zmiany w codziennym życiu


Zakup energooszczędnych urządzeń i świetlówek nie przyniesie efektu, jeżeli nie będziemy z nich racjonalnie korzystać. Należy zatem pamiętać, aby lodówki nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki — nagrzany piekarnik spowoduje, że pobór prądu w lodówce znacząco wzrośnie. W przypadku prania warto je robić przy pełnym wsadzie lub korzystać z ekonomicznego programu. Odkurzając, trzeba często wymieniać worek, ponieważ zbyt przepełniony powoduje większy pobór energii przez odkurzacz. Jeśli chodzi o oświetlenie, to aby rzeczywiście zaoszczędzić, nie zapalajmy go w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że w przypadku świetlówek energooszczędnych nie należy ich włączać i wyłączać częściej niż co 15 minut. Takie działanie powoduje większy pobór prądu, a ponadto skraca żywotność żarówek. Pozostawianie sprzętu w trybie czuwania również przyczynia się do strat. W przypadku telewizora jest to 28% energii, sprzętu audio – 17%, komputera – 15%, a urządzeń AGD –12%.


A może zmiana taryfy?


Jednym ze sposobów na oszczędności może być zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową. Najpowszechniej wybieraną opcją w gospodarstwach domowych jest taryfa G11. W niej obowiązuje jednakowa stawka za prąd przez całą dobę. W przypadku gdy w domu występuje zbliżone zużycie prądu w godzinach dziennych i nocnych lub zwiększone zużycie w weekendy, dobrym rozwiązaniem może być zmiana na taryfę G12. Występują w niej dwie stawki cenowe. W godzinach od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00 koszt 1kWh jest nieco wyższy niż w taryfie G11. Jednak w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00 do dyspozycji mamy najtańszy prąd. Co ciekawe, w taryfie G12W niższa stawka obowiązuje również w weekendy, tzn. od godziny 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek.


Biorąc pod uwagę powyższe sposoby, można w prosty sposób zredukować koszty związane z energią elektryczną wykorzystywaną w gospodarstwie domowym.

(Materiał zewnętrzny)