środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

"Zróbcie coś z tą ulicą" A może jednokierunkowa?

2015-08-02 22:38:46 (ost. akt: 2015-08-03 10:47:52)

Podziel się:

Problem na ulicy 18 Stycznia w Mławie jest podwójny. Kierowcom daje się we znaki nierówna, miejscami dziurawa nawierzchnia. Kolejny problem to trudność w przemieszczaniu się – w niektórych godzinach zaparkowane auta tworzą wąski szpaler, który znacznie utrudnia przejazd.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Tą drogą mieszkańcy naszego miasta często jeżdżą na cmentarz parafialny albo komunalny. Wielu z nich, zarówno kierowców aut jak i jednośladów, narzeka na komfort jazdy.
- Często tędy jeżdżę rowerem. Na ul. Nowowiejskiej mam garaż, ale tą trasą dostaję się też na cmentarz – mówi mławianin Bernard Jankowski. I wskazuje na nierówności i dziury w jezdni. Trzeba przyznać, że jest ich sporo. Ulica ta nie była już dawno remontowana. Ale to nie jedyny problem kierowców na tym trakcie. Narzekają oni także na jego „drożność” w niektórych godzinach. Jako że ulica 18 Stycznia znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum miasta, a więc i strefy płatnego parkowania, niektórzy mławianie chcąc uniknąć płacenia za bilet parkingowy, szukają miejsca dla postoju swojego auta właśnie tu albo w dwóch poprzecznych uliczkach, przy których znajduje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Samochody ustawione najpierw po lewej (patrząc od centrum miasta), a potem po prawej, i znowu po lewej stronie ulicy 18 stycznia znacznie utrudniają poruszanie się nią. Często tworzy się kolejka aut, które zmuszone są przepuścić pojazdy jadące z naprzeciwka. Jako rozwiązanie tego problemu, dzwoniący regularnie do redakcji „Kuriera” czytelnicy proponowali wprowadzenie tu jednokierunkowej organizacji ruchu.

Ratusz: jest taka
koncepcja

Jako że ul. 18 Stycznia ma status miejskiej, zwróciliśmy się w tej sprawie do Urzędu Miasta w Mławie. - Pomysł, aby zmienić organizację ruchu w obszarze 18 Stycznia pojawił się w ratuszu kilka lat temu. W 2014 roku opracowaliśmy nową organizację ruchu na tej ulicy, a pomysł uzyskał wszystkie wymagane akceptacje. Jednak równolegle Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wprowadził zmiany organizacyjne na drogach wojewódzkich na terenie Mławy, ulicach przylegających do 18 Stycznia. Nastąpiła kolizja rozwiązań. W tej chwili prowadzone są rozmowy między stronami – objaśnia Magdalena Grzywacz, rzecznik magistratu. Jak twierdzą specjaliści, komunikacja jednokierunkowa w miastach może rzeczywiście przyczynić się do upłynnienia ruchu. - Dzięki wprowadzeniu jednokierunkowej organizacji trasa do celu będzie przeważnie dłuższa, ale za to będzie się jeździło bardziej płynnie. Poza tym w przypadku takiego rozwiązania jedną część drogi można wykorzystać na miejsca parkingowe dla aut – mówi Leszek Ślubowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie. Takie rozwiązania stosuje np. pobliski Ciechanów, w którym jednokierunkowych ulic jest sporo.

Będzie propozycja
do budżetu

A co z nierówną nawierzchnią? - Mieszkańcy informują także nas o swych oczekiwaniach dotyczących nawierzchni ulicy 18 Stycznia. Z pewnością mają rację. Ulica ta wymaga odnowienia – przyznaje Magdalena Grzywacz. I dodaje, że potrzeby w Mławie w zakresie remontów dróg są bardzo duże, a sygnał w sprawie ul. 18 Stycznia ma być uwzględniony przy projektowaniu budżetu na rok 2016. - Wolą burmistrza i władz miasta byłoby doprowadzenie do takiej sytuacji, aby wszystkie mławskie ulice były dobrą wizytówką miasta. Potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Mimo przeznaczania blisko 20 procent budżetu na inwestycje, lista zgłaszanych potrzeb w tym zakresie pozostaje długa. Sygnał mieszkańców w sprawie 18 Stycznia przekazaliśmy do wydziału rozwoju i inwestycji. Zostanie uwzględniony przy przygotowywaniu projektu planu budżetu na 2016 rok - mówi rzecznik ratusza.
 
 
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB