Sobota, 28 maja 2016. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Praca w czasie studiów - jak pogodzić obowiązki?

2015-06-26 08:53:41 (ost. akt: 2015-06-26 09:00:32) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Jeśli chcemy mieć pewność, że po studiach znajdziemy zatrudnienie, warto obserwować rynek pracy już w trakcie studiów, monitorować zachodzące zmiany oraz diagnozować potrzeby przyszłych pracodawców. Wiele osób zajmujących się rekrutacją pracowników podkreśla, że równie ważne, co kierunek studiów ukończony przez kandydata, jest posiadane przez niego doświadczenie zawodowe. Działalność charytatywna, uczestnictwo w samorządzie oraz aktywność zawodowa w trakcie nauki, mogą zapewnić nam o wiele lepszą pracę niż dyplom najlepszej uczelni.

Praca dla wszystkich…

Zanim przystąpimy do pracy, musimy dobrze przemyśleć, ile czasu będziemy w stanie poświęcać na wykonywanie służbowych obowiązków. Ważne, aby tak rozplanować swój dzień, aby mieć czas nie tylko na naukę i pracę, ale też spotkania ze znajomymi, wypoczynek, wyjazdy oraz imprezy kulturalne. Przeglądając oferty o pracę, wybierajmy te, które najbardziej odpowiadają naszemu stylowi życia. Wybór wbrew pozorom jest duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W większych miastach pracodawcy chętnie przyjmują osoby uczące się, ponieważ nie muszą płacić za nie składki do ZUS (w przypadku umowy zlecenia), co pozwala znacznie zredukować koszty zatrudnienia pracownika.


...ale nie na tych samych zasadach

Jeśli studiujemy w trybie dziennym, najlepiej podjąć pracę w weekendy, ewentualnie znaleźć pracodawcę, który zgodzi się na elastyczne godziny pracy. Sklepy odzieżowe, restauracje i puby to najczęściej wybierane przez młode osoby miejsca, gdzie mogą zarobić, jednocześnie studiując. Studenci zaoczni mają ułatwione zadanie, ponieważ zjazdy odbywają się zazwyczaj co drugi weekend, dzięki czemu możliwa jest praca na etacie - 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Warto zaznaczyć, że łączenie studiów z zarobkowaniem może być zadaniem trudnym, zarówno fizycznie jak i psychicznie, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z uniwersytetem, które muszą zapoznać się ze strukturą wyższej uczelni i panującymi na niej zasadami.


Student w wakacje nie odpoczywa

Chociaż studenci kierunków dziennych coraz częściej godzą pracę z nauką, nie każdy może sobie na to pozwolić. Osoby studiujące medycynę czy prawo podkreślają, że ich kierunki są bardzo wymagające, dlatego skutecznie ograniczają możliwość zarobkowania. W takich przypadkach można rozważyć pracę w czasie wakacji. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko dodatkowe środki finansowe, ale daje szansę na zdobycie cennego zawodowego doświadczenia. Studenckie wakacje trwają trzy miesiące (jeśli oczywiście nie bierzemy pod uwagę sesji poprawkowej), dlatego wiele osób jedzie w tym czasie za granicę lub podejmuje się prac sezonowych w kraju.Pomaganie to też praca

Oferty o pracę, które znajdziemy w prasie lub w Internecie zawierają często informacje o wymaganym doświadczeniu na podobnym stanowisku. Nie oznacza to wcale, że osoby, które w czasie studiów nie pracowały, nie mają szansy wykazać się kwalifikacjami, których oczekuje pracodawca. Pomoc chorym dzieciom, udzielanie bezpłatnych korepetycji uczniom z ubogich rodzin lub organizacja zajęć w świetlicach socjoterapeutycznych, to tylko niektóre przykłady, w jaki sposób można zdobyć dodatkowe umiejętności w czasie studiów, a przy okazji zaimponować potencjalnemu pracodawcy.