O kapłaństwie, powołaniu, studiach w seminarium duchownym i pracy w Mławie rozmawiamy z najmłodszym wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie księdzem Piotrem Smolińskim.
Ks. Piotr Smoliński: Aby być szczęśliwym. Wierzę, że to Pan Bóg mnie powołał, abym służył Mu jako ksiądz, dlatego poszedłem za Jego głosem powołania. Uważam, że jeśli człowiek odczyta wolę Pana Boga w swoim życiu i pójdzie za nią to na pewno będzie szczęśliwy. A jak to u mnie wyglądało? Zawsze słyszałem głos Pana Boga. Już jako mały chłopiec wszedłem pod sutannę mojemu proboszczowi i powiedziałem do niego: „Jak ty umrzesz, to ja tu będę księdzem”. Jednak szczególne znaczenie dla odczytania mojego powołania miała piesza pielgrzymka na Jasną Górę. To na niej usłyszałem słowa kierowane jakby do mnie: „może teraz idziesz z dziewczyną za rękę, a może Pan Bóg cię powołuje, abyś Mu służył”. I to na Pielgrzymce podjąłem decyzję – idę do seminarium.
Czy studia i w ogóle czas spędzony w seminarium można nazwać okresem trudnym? Czy jest możliwe, że wytrwa ten, który, jak zwykli mawiać niektórzy ludzie, „poszedł na księdza” dla pieniędzy? Co ksiądz o tym myśli?
Jak wygląda „przeciętny” dzień księdza? Ile godzin dziennie ksiądz spędza na pracy?
Najkrócej mówiąc: rano brewiarz, Msza św., potem katecheza w szkole, po południu chwila wytchnienia (choć tu czasem są pogrzeby, kancelaria), potem wieczorna Msza św. i spotkania z grupami. Oczywiście pomiędzy tym wszystkim trzeba znaleźć czas na przygotowanie katechezy, kazań, spotkań. Ile godzin spędzam w pracy? Księdzem jest się zawsze. Niezależnie od tego czy mam urlop. Kiedy jest potrzeba, to idę i spowiadam, spotkam się, rozmawiam. Trzeba być dyspozycyjnym 24 godziny na dobę.
Czym się ksiądz zajmuje w parafii MBKP, jakimi grupami?
W parafii opiekuję się Wspólnotą Ewangelizacyjną „Woda Żywa”, oraz hercerkami i harcerzami.
Uczę w Zespole Szkół Nr 3 im. Józefa Piłsudskiego, w tak zwanych TPRS – ach. Katechizuje zarówno w klasach licealnych, technicznych jak i wielozawodowych. Myślę, że mam dobry kontakt z młodzieżą – bo sam jeszcze taki stary nie jestem (śmiech).
Myślę, że coraz trudniej. Ale ważne jest odpowiednie podejście do ludzi młodych. I ważne jest ich zrozumienie i wysłuchanie. Gdy rozmawiam z młodzieżą, poznaje ich problemy i trudności. Czasem nie dziwię się ich zachowaniom. Jest to „cichy krzyk” o pomoc. Tak. Trudno ich przekonać do Boga – myślę, że najpierw trzeba być z młodzieżą, aby potem móc przyprowadzić ich do Boga.
Prosto i otwarcie. Chcesz nie zmarnować życia – słuchaj Boga. On wie co jest dla ciebie najlepsze.
Na pewno jest ich wiele. Począwszy od tego, gdy się dowiedziałem gdzie idę. Szczerze – gorąco mi się zrobiło, bo myślałem, że pójdę na wioskę. A tu Mława – parafia prawie z 10 tysiącami wiernych. Wyjątkowe przeżycia są w każdy Wielki Czwartek, między innymi życzenia ludzi, ich wsparcie, co daje poczucie, że jest się potrzebnym.
Tak. Mam ten zaszczyt, aby w tym roku prowadzić grupę „miedzianą”. W tym roku po raz 2 z rzędu wyruszamy najpierw z Mławy do Płocka. Zainteresowanie jest spore. W 2014 roku od Mławy poszło 70 osób, a łącznie za Płockiem nasza grupa liczyła 148 osób. Wiele osób młodych chce pójść, ale myśli: nie dam rady, nie mam z kim, jak ja się umyję? Powiem jedno: Chodź! Zaryzykuj! Nic nie tracisz!
Najpiękniejszy jest ten moment, gdy widzę uśmiech na twarzy człowieka, który właśnie odszedł od kratek konfesjonału, w którym siedzę. Podobnie piękna jest radość wynikająca z tego, że komuś się pomogło. A najtrudniejsza jest świadomość, że nie wszystkim się pomoże, wszystkich się nie nawróci. Najgorsze jest patrzenie na cierpienie ludzi i wiedza, że nie można im pomóc – bo sami muszą to zrobić.

TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:kliknij Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Robert BartosewiczPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez