Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Piątek, 4 kwietnia 2025. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Mławskie biuro pośrednictwa pracy pod lupą prokuratury - mogli oszukać nawet 100 osób

2015-05-26 19:00:06 (ost. akt: 2015-05-26 15:16:26)
Lokal przy ul. Powstańców Styczniowych, gdzie mieściło się biuro pośrednictwa pracy, stoi pusty

Lokal przy ul. Powstańców Styczniowych, gdzie mieściło się biuro pośrednictwa pracy, stoi pusty

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Nawet 100 osób mogło zostać oszukanych przez prywatne biuro pośrednictwa pracy przy ulicy Powstańców Styczniowych w Mławie. Pośrednicy, których działalność wzięła pod lupę mławska prokuratura, obiecywali pracę w Niemczech. A to za opłatą od 100 do 500 zł. Na miejscu, niestety, żadnej pracy nie było.

Trwa intensywne śledztwo w tej sprawie, jak nas poinformował Marcin Bagiński, Prokuratur Rejonowy w Mławie. - Postępowanie jest prowadzone w kierunku podejrzenia oszustwa – informuje szef mławskiej prokuratury.

Zgłaszają się kolejni
poszkodowani

W kręgu zainteresowania prokuratury jest działalność dwóch osób prowadzących wspomniane biuro pośrednictwa pracy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jedna z nich jest narodowości tureckiej, z niemieckim paszportem. Jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. Dalsze działania prokuratury zależą od ustalenia ostatecznej liczby poszkodowanych. Śledczy muszą określić skalę podejrzewanego oszustwa, w tym także wielkość strat poniesionych przez poszkodowanych. Z nieoficjalnych informacji, które dotarły także do prokuratury, wynika, że poszkodowanych może być nawet 100 osób. Do 19 maja prokuratura ustaliła kilkudziesięciu pokrzywdzonych Polaków i osób narodowości obcej, przeważnie Ukraińców. Każdego dnia ich liczba wzrasta. - Codziennie zgłaszają się kolejni poszkodowani. Osoby, które czują się pokrzywdzone na skutek działalności biura pośrednictwa, nadal mogą się zgłaszać na komendę policji bądź na prokuraturę – informuje Marcin Bagiński.

Brali pieniądze -
nie załatwiali pracy

Śledczy ustalili jak mógł wyglądać mechanizm działalności biura. - Ludzie byli oszukiwani co do miejsca i celu podróży – twierdzi prokurator. Pośrednicy z biura przy ul. Powstańców Styczniowych w Mławie obiecywali atrakcyjną pracę w Niemczech. Od każdego inkasowali z góry kwoty od 100 do 500 zł. Chętni do pracy wyjeżdżali do Niemiec pod wskazany przez biuro pracy adres. Tam, żadna praca na nich nie czekała. Bezrobotni musieli wrócić do Polski na własny koszt. Biuro pośrednictwa prawdopodobnie działało przez kilka miesięcy.

Iwona Łazowa


Policja radzi i ostrzega - Anna Gorczewska, rzecznik KPP w Mławie

Poszukując pracy za granicą wybierajmy sprawdzonych pośredników i pracodawców. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto wiedzieć, że wyróżniamy 5 rodzajów agencji zatrudnienia: pośrednictwa pracy na terenie Polski, pośrednictwa obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego i pracy tymczasowej. Wszystkie agencje muszą posiadać certyfikaty wydane przez Marszałka Województwa. Agencje pośrednictwa mogą pobierać opłaty za faktycznie poniesione koszty, np. przejazdu, tłumaczenia dokumentów itp. Wykaz kosztów koniecznie musi być zawarty w umowie. Pośrednik pracy  nie może  żądać pieniędzy za jej znalezienie. Musi natomiast sporządzić i podpisać umowę.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 



Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB