Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Turza Mała. Nasze masło wśród najlepszych smaków na Mazowszu

2015-05-22 10:52:33 (ost. akt: 2015-05-22 11:09:46)
Elżbieta i Tomasz Rachoccy w swojej mini mleczarni

Elżbieta i Tomasz Rachoccy w swojej mini mleczarni

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Elżbieta i Tomasz Rachoccy z Turzy Małej ponownie odnieśli sukces w konkursie o Laur Marszałka. W tegorocznej ósmej już edycji wystartowali jako przedsiębiorcy i zdobyli wyróżnienie za „Masło Turskie” - wytworzone we własnej mini mleczarni.

W konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego wybrano najsmaczniejsze, najlepsze i najzdrowsze produkty żywnościowe wytwarzane na Mazowszu w 2014 r. Zgłoszono 147 produktów. Wyłoniono 14 laureatów i przyznano 6 wyróżnień. Wśród wystawców nie zabrakło m.in. pszczelarzy, piekarzy i cukierników. Producenci żywności byli oceniani w dwóch grupach – producenci indywidualni i przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem na sprzedaż rynkową. W każdej grupie wybrano laureatów siedmiu kategorii: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.

Masło Turskie wśród
najlepszych na Mazowszu


Mazowieckich producentów żywności nagrodzono podczas gali 7 maja. Wśród wyróżnionych, w kategorii produkty mleczarskie, znaleźli się Elżbieta i Tomasz Rachoccy - mieszkańcy Turzy Małej (gmina Lipowiec Kościelny). W poprzedniej edycji konkursu jako producenci indywidualni zdobyli oni Laur Marszałka za twaróg. W tym roku wystartowali jako przedsiębiorcy. Od listopada 2014 r. prowadzą mini mleczarnię. - Postanowiliśmy zaprezentować ,,Masło Turskie'' w Warszawie – opowiada pan Tomasz. Sukces w konkursie cieszy Rachockich. - Co prawda wygrała mleczarnia Sierpc, ale nasz produkt został wyróżniony. Mamy satysfakcję, że nasze masło znalazło się wśród najlepszych smaków na Mazowszu. Nasze sukcesy to także promocja miejscowości, w której mieszkamy oraz gminy i powiatu – mówi rolnik z Turzy Małej.

Robimy wszystko
małymi krokami

Mini mleczarnia to pomysł małżonków na własny biznes w gospodarstwie. Hodują 16 krów mlecznych. Zbyt mało, aby się utrzymać z samej produkcji mleka. - Nie było możliwości rozbudowy. Trzeba było pomyśleć o innym sposobie rozwoju gospodarstwa – opowiada pani Elżbieta. Cała produkcja bazuje na mleku. Podstawą jest dobry produkt. Wytwarzaniem twarogu i masła zajmują się dwie osoby, pan Tomasz i pani Elżbieta. - Aby były dobre efekty trzeba dbać o higienę i zastosować odpowiednią technologię - uważają. Chwalą współpracę z inspekcją weterynaryjną. Planują kolejne produkty. - Przerabiamy jedną trzecią produkcji mleka, więc potencjał jest. Robimy wszystko małymi krokami – mówi pan Tomasz. Mają swoje rynki zbytu. - Nie mamy z tym problemów. Nastawiamy się przede wszystkim na Mławę. Umawiamy się na konkretne terminy. Rozwozimy produkty bezpośrednio do klientów, którym zasmakowały – twierdzi pan Tomasz. - Czujemy zadowolenie, że nasze masło smakuje jest zdrowe i że klienci wracają – mówi pani Elżbieta.Smaki Mazowsza

W tym roku w konkursie o Laur Marszałka komisja konkursowa oceniała m.in. boczek rolowany, powidła śliwkowe bez cukru, bezowo-ajerkoniakowy zawrót głowy czy pierogi drożdżowe. Zwycięzcy otrzymali grawerton oraz wybraną przez siebie nagrodę rzeczową, np. grill, komplet garnków czy nawigację samochodową. Oprócz tego podczas gali nowi członkowie Sieci Dziedzictwa Kulturowego Mazowsze otrzymali specjalne dyplomy. – Zdrowa, tradycyjna żywność, bez sztucznych dodatków cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród konsumentów. Patrząc na liczbę zgłoszeń do tegorocznej edycji Lauru – producenci też coraz chętniej i śmielej sięgają po stare, sprawdzone przepisy i udoskonalają je. Zależy im, by to właśnie ich produkt był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Udział w takich wydarzeniach to dla nich doskonały sposób na promocję ich działalności i zaprezentowanie swoich produktów szerszemu gronu odbiorców – powiedział podczas gali marszałek Adam Struzik.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DANA #2340089 | 46.76.*.* 30 wrz 2017 15:51

    kupiłam masło i ser sa bardzo smaczne , polecem, tylko szkoda ,ze mam daleko do Mławy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz