Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Budżet obywatelski. Kiedy będzie w Mławie?

2015-05-13 17:09:12 (ost. akt: 2015-05-14 10:14:05)
O budżet obywatelski podczas sesji pytał Jerzy Rakowski

O budżet obywatelski podczas sesji pytał Jerzy Rakowski

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji rady miasta, kiedy to dzielono wolne środki z nadwyżki budżetowej, powróciły pytania o budżet obywatelski, czyli wydzielenie z miejskiej kasy kwoty, którą mieliby zagospodarować, na realizację wybranych przez siebie inwestycji, sami mieszkańcy Mławy.

Sesja rady miasta odbyła się w czwartek 30 kwietnia. Radni wówczas podzielili środki z nadwyżki budżetowej, wynoszącej 8 mln 872 tys. zł. - Zabrakło nam tylko budżetu obywatelskiego. Myślę, że mieszkańcy też powinni mieć udział w tym, co my tutaj tworzymy – zaproponował podczas dyskusji Henryk Kacprzak. Ten temat podjął także Jerzy Rakowski. - Na debacie budżetowej była mowa o tym, że trwają prace nad budżetem obywatelskim. Mówiono, że się do tego przygotowujemy. Jak wiemy, około 100 miast w Polsce wprowadziło takie budżety, także bliski nam Ciechanów, który na ten projekt przeznaczył 1,5 mln zł – mówił Jerzy Rakowski. Chciał wiedzieć czy prace nad tą koncepcją w Mławie nadal trwają. Z kolei przewodniczący osiedla Kościuszki (nr 5) Tomasz Chodubski zwrócił uwagę na to, że warto korzystać w tym zakresie z form, które już funkcjonują, a jedną z nich są jednostki osiedli. - Ile wniosków, które wpłynęły z zarządów osiedli zostało uwzględnionych przy podziale nadwyżki budżetowej? – dociekał Chodubski.

Ponad 150 mln
z samych wniosków


Odpowiedział mu burmistrz Sławomir Kowalewski. - To pan jako przewodniczący osiedla może przecież ocenić, czy jego wnioski zostały zrealizowane czy nie. Pan przecież uczestniczy w sesjach rady miasta – powiedział burmistrz. I podkreślił, że potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców jest dużo, a środki finansowe ograniczone. - Same wnioski zgłaszane przez mieszkańców na osiedlowych zabraniach są oszacowane na kwotę pomiędzy 150 a 160 mln zł. I nie ma wśród nich uwzględnionych takich inwestycji jak choćby remonty budynków użyteczności publicznej. Żaden zarząd osiedla nie złożył na przykład wniosku o remont ul. Kopernika, Bema i Hallera – kontynuował Kowalewski. Podkreślił również, że po zmianach w budżecie przyjętych na tej sesji rady miasta, na inwestycje jest zapisana względnie duża kwota - około 15 mln zł.
Robert Bartosewicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Piskorz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB