Bolesław Mąka mistrzem świata

2015-04-23 14:40:17 (ost. akt: 2015-04-23 14:44:08)
Bolesław Mąka wziął udział w mistrzostwach świata po raz trzeci

Autor zdjęcia: Zdzisław Breński

Bolesław Mąka z Mławy wywalczył złoty medal mistrzostw świata weteranów w wyciskaniu sztangi na ławeczce w kategorii do 74 kg w rywalizacji Masters 4 powyżej 70 roku życia. Impreza odbyła się w dniach 15-18 kwietnia w Denver w Stanach Zjednoczonych. Nasz sportowiec w najlepszej próbie uzyskał rezultat 145 kilogramów.

Mławski sztangista wziął udział w mistrzostwach świata po raz trzeci. Dotychczas dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo świata, przegrywając za każdym razem z Japończykiem Manabu Ogatą. W tegorocznym czempionacie Polak nie dał szans zawodnikowi z “kraju kwitnącej wiśni”. Manabu Ogata, który jest także rekordzistą świata (150 kg) podniósł tylko 135 kilogramów i musiał uznać wyższość Bolesława Mąki.
Sportowiec weteran z Mławy zaatakował jeszcze rekord świata i podszedł do 150,5 kilograma. Do szczęścia zabrakło niewiele. - Niestety przepisy na mistrzostwach świata są bardzo restrykcyjne. To co na innych zawodach zostałoby uznane, tutaj nie. Tak było w tym przypadku, gdzie sędziowie nie uznali mojej próby – tłumaczy Bolesław Mąka. W tym roku mławski sztangista planuje jeszcze start w mistrzostwach Europy, które odbędą się w Estonii. Być może tam uda się ustanowić rekord świata.