Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Mieszkańcy zadłużeni na blisko 140 tys. zł, - straż miejska i urzędnicy kontrolują

2015-03-22 19:57:36 (ost. akt: 2015-03-22 19:59:01)

Podziel się:

Z opłatami za odbiór odpadów w Mławie zalega ponad tysiąc gospodarstw domowych. Straż miejska wspólnie z ratuszowymi urzędnikami prowadzi kontrole i wysyła pisma ponaglające. Od zaległych opłat naliczane jest oprocentowanie.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Przypomnijmy, że według przepisów obowiązujących od lipca 2013 r., każdy właściciel nieruchomości powinien złożyć w mławskim ratuszu tzw. deklarację śmieciową, w której ma określić ile osób zamieszkuje w jego gospodarstwie domowym. W ten sposób urzędnicy, porównując dane z deklaracji z informacjami dostępnymi w wydziale meldunkowym, wiedzą ile powinien zapłacić właściciel każdej nieruchomości. A w naszym mieście obowiązują stawki w wysokości 6 zł (śmieci segregowane) i 10 zł (za odpady niesegregowane) od osoby.

Nie wszyscy
złożyli deklaracje

Pomimo że nowy system gospodarki odpadami obowiązuje już prawie dwa lata, jeszcze nie wszyscy złożyli deklaracje. - Do urzędu miasta nie wpłynęły deklaracje z 16 nieruchomości. Trwają czynności wyjaśniające w tej sprawie – mówi Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie. Natomiast spośród tych, którzy złożyli odpowiednie dokumenty do magistratu, nie wszyscy regulują należności na czas. - Zgodnie ze stanem na 9 marca 2015 roku, z opłatami za odbiór odpadów zalega w Mławie 1114 gospodarstw domowych. Zaległość wynosi 139 tys. 360 zł – informuje Magdalena Grzywacz. Oczywiście urzędnicy chcą odzyskać te pieniądze. Dlatego też straż miejska wspólnie z inspektorami wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska przeprowadza kontrole. Wysyłane są również pisma ponaglające i naliczane jest dodatkowe oprocentowanie od zaległych opłat. Co ważne, od początku b.r. egzekucją należności nie zajmuje się urząd miasta. - Od stycznia zmieniły się przepisy związane z gospodarką odpadami i na ich podstawie egzekucją należności zajmie się Urząd Skarbowy. W kwietniu bieżącego rok będą wystawiane pierwsze tytuły wykonawcze związane z zaległościami w opłatach za odbiór odpadów – mówi Magdalena Grzywacz.

Mniej zapłacisz,
segregując

Warto dodać, że osoby, które chcą obniżyć koszty związane z odbiorem śmieci, a obecnie ich nie segregują, mogą to zrobić właśnie poprzez rozpoczęcie zbiórki selektywnej. Wszak różnica między mieszanymi a segregowanymi odpadami jest dość duża. Jednak, jak wynika z ratuszowych danych, na selekcję wciąż nie zdecydowała się spora liczba mieszkańców Mławy. - Zgodnie z informacjami zawartymi w złożonych w urzędzie miasta deklaracjach, obecnie selektywna zbiórka odpadów odbywa się w 1552 gospodarstwach domowych. Obejmuje ogółem 12377 osób. Liczba ta się zwiększa, choć wciąż więcej jest osób, które nie segregują śmieci: to 13740 osób – informuje rzecznik magistratu.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB