Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Jesteś uzależniony od jedzenia? Tu znajdziesz pomoc i wsparcie

2015-02-11 10:21:15 (ost. akt: 2015-02-11 10:24:36)

Podziel się:

-Kompulsywne objadanie się to uzależnienie takie jak alkoholizm, narkomania, hazard i inne - mówi Pani Ewa, rzecznik mławskiej grupy anonimowych żarłoków. Każdy, kto ma taki problem może zgłosić się do grupy. Nie ma żadnych oficjalnych rejestrów, nie trzeba nawet podawać swojego nazwiska.

"Jutrzenka" to jedyna taka grupa działająca na Północnym Mazowszu. Tu mogą znaleźć pomoc osoby, które mają problem z kompulsywnym jedzeniem. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zaprzestać jeść kompulsywnie, a w tej chwili mają problem z utratą kontroli nad swoim jedzeniem - mówi pani Ewa. Nasza rozmówczyni podkreśla,że kompulsywność nie musi przejawiać się otyłością i nadwagą, a u niektórych osób występuję też niedowaga lub zdrowa, normalna waga ciała. Kompulsywnego objadania się nie należy kojarzyć tylko z wyglądem zewnętrznym. - Jest to choroba, która dotyka trzech sfer życia człowieka: emocjonalnej, duchowej i somatycznej - mówi pani Ewa.

Ucieczka
w jedzenie

Najczęstsze objawy tej choroby to m.in: poświęcanie jedzeniu zbyt wiele czasu i myśli, spożywanie pokarmów w celu wytłumienia przeżywanych uczuć i ucieczka przed przeżywanymi zmartwieniami, kłopotami, a także występujące poczucie winy i wyrzuty sumienia po objedzeniu się. Przynależność do wspólnoty może pomóc w rozwiązaniu tego problemu i zaleczeniu choroby. Właśnie tylko zaleczeniu, a nie całkowitemu wyleczeniu, bo podobnie jak np. w przypadku choroby alkoholowej - uzależnionym jest się przez całe życie, a chorobę można zatrzymać poprzez całkowitą abstynencję od napojów alkoholowych. Podobny jest też program zdrowienia w 12 krokach.

Spotkania ludzi
z tym samym problemem

Bardzo duże znaczenie ma oczywiście wsparcie innych osób z takim samym problemem. Trzeba podkreślić, że program stosowany przez anonimowych żarłoków nie zawiera porad dietetycznych. Jednym z narzędzi zdrowienia jest plan jedzenia. Celem jest powstrzymywanie się od kompulsywnego jedzenia. Abstynencja polega na niestosowaniu produktów, które powodują tzw. ciągi jedzeniowe. Często jest to cukier, słodycze, biała mąka, tłuszcze, wędliny i inne artykuły. Dla każdego człowieka są to inne produkty. Dodajmy, że podstawową formą pomocy w grupie są cotygodniowe mityngi.

Schudła 30
kilogramów

Chociaż kompulsywne objadanie się nie jest tylko problemem naszego ciała, warto podkreślić, że są osoby, które dzięki uczestnictwu w spotkaniach AŻ i pracy nad sobą, tracą na wadze. Tak było z panią Ewą, która od kwietnia 2014 schudła ponad 30 kg. - Poza tym cofnęły mi się moje choroby: cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność układu krążenia i zaburzenia w oddychaniu - mówi pani Ewa. Wspólnota AŻ w swoim działaniu kieruje się dwunastoma tradycjami. W jedenastej tradycji mówi się o osobistej anonimowości wobec mediów. Właśnie dlatego nie zamieszczamy w artykule nazwiska naszej rozmówczyni. Spotkania AŻ odbywają się w każdy wtorek o godz. 18.15 przy ul. Mariackiej 20 w Mławie w budynku Parafii Matki Bożej Królowej Polski (wejście za Stacją Caritas).Uczestnictwo jest dobrowolne i anonimowe. Osoby chętne mogą się skontaktować telefonicznie (797315653) lub mailowo (anonimowi.zarlocy@o2 pl).Więcej informacji na temat AŻ włącznie z testem do autodiagnozy można znaleźć na oficjalnej stronie wspólnoty AŻ w Polsce - anonimowizarlocy.org.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB