Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Czy chętnie przyjmujemy księdza po kolędzie?

2015-02-07 22:22:29 (ost. akt: 2015-02-07 22:25:53)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Ilu parafian zamyka przed księdzem drzwi? Czy tendencja jak słyszymy jest w tej kwestii rosnąca? Proboszcz Ryszard Kamiński twierdzi, że w jego parafii (św. Stanisława BM) kolędę przyjmuje około 80 procent parafian. Najgorzej wypadają nowe bloki. To tam najczęściej księża zastają lokatorów niechętnych ich wizycie.

Największa parafia w Mławie (przy kościele Świętej Trójcy) skupia ponad 10 tys 500 wiernych. Wizyty duszpasterskie w domach parafian zaplanowano tam od 29 grudnia 2014 r. do pierwszych dni lutego 2015 r. Domy i mieszkania na poszczególnych ulicach w granicach parafii odwiedzało dziennie 4 księży.

20 procent mieszkańców
nie przyjmuje księdza

Z proboszczem ks. Ryszardem Kamińskim rozmawialiśmy jeszcze przed wizytą w ostatnich domach parafian. - Wizyta duszpasterska jest wielowiekową tradycją. To okazja do pobłogosławienia mieszkań i domów. Kapłani informują też o sprawach parafii i pytają o życie mieszkańców – mówi ks. Ryszard Kamiński. Proboszcz ocenia, że księdza nie przyjmuje jakieś 20 procent mieszkańców. - W Mławie od lat jest to na podobnym poziomie. Zachęcamy, ale jeżeli ktoś sobie nie życzy naszej wizyty, to nie nalegamy. Widocznie niektórzy nie czują związku z parafią. Zdarzają się też osoby, po latach przerwy zapraszające nas do swoich domów. Najlepiej z frekwencją jest w „starych” blokach, gdzie ludzie mieszkają od lat. Najgorzej wypadają nowe bloki. Ludzie potrzebują trochę czasu na zasiedlenie. Wiele mieszkań jest pustych - opowiada proboszcz. Ksiądz wspomina też swoją posługę w parafii w Ciechanowie. Tam księdza nie przyjmowały prawie całe bloki, np. na ulicach Wyzwolenia i Okrzei, w tym w blokach tzw. policyjnych.


Żona katoliczką
a mąż jehowitą

W mławskich blokach ludzie częściej zapraszają do mieszkań. Czasem jako zaproszenie wystarczą uchylone drzwi lub napis KMB. Mieszkańcy domów przeważnie wychodzą na zewnątrz i zapraszają księdza. Bywa i tak, że sąsiedzi odprowadzają duszpasterza pod odpowiedni adres. Kolęda trwa około 10 – 15 minut. Gdy trzeba wizyta jest dłuższa. - Czasem ludzie zwierzają się z poważnych problemów zdrowotnych i rodzinnych, mówią o niespodziewanej śmierci w rodzinie – dodaje ksiądz. Ludzie potrafią też opowiadać o radości np. z remontu mieszkania. Ogólnie dominują życzliwe reakcje na wizytę księdza, te mniej przyjemne należą do rzadkości. Proboszcz podczas kolędy był tż świadkiem nietypowych sytuacji. - Zdarzyło mi się też gościć w mieszkaniu, gdzie żona jest katoliczką a mąż jehowitą. Czekał w pokoju obok. Zaprosiłem go i wszyscy razem się pomodliliśmy – opowiada proboszcz. Zauważył, że wiele rodzin żyje w rozłące z powodu wyjazdów członków rodziny za granicę „za chlebem”. - Prawie w każdym bloku jest kilka takich osób. Smuci mnie sytuacja, gdy rodziny są rozłączone i słabną więzi – podsumowuje proboszcz.

Iwona Łazowa


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DASZEK #1682626 | 5.173.*.* 6 mar 2015 10:35

  K+M+B Koperta Musi Być / Odnosząc się do religii a naszego Kościoła - poprawka Kapłanów Powiedzcie mi jak Kapłan - Pleban ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej ? Usługi pogrzebowe hmm niezły interes jak nie u niego to Foch - tak jest w jednym /ych w Wielkopolsce kościołów . Dla czego mówią nam o życiu w rodzinie na kazaniu jak sami nie wiedzą co to jest . Watykan do dziś nie wyjawił pewnej księgi o której każdy wie Dla czego ? Już odpowiadam dla tego iż Ludzie by się odwrócili od Kościoła jest to jedna wielka manipulacja Wiara w Boga to jedno a Wiara w Kościół to Drugie. Jak to kiedyś zostało zapisane w Ewangelia Tomasza Jezus rzekł Szukajcie mnie nie tylko w domu z drewna czy też kamienia .... KAŻDY ODPOWIE SOBIE SAM :) A co do tego czy mile widziany jest kapelan odpowiem Tak lecz gdy nie chce pier... mi jak mam żyć. Dla niego Grzechem jest to że ktoś pracuje w Niedziele . Lecz On sam tak czyni :) ... - \m/ Rock uważa za okultyzmy itd. Już wiedz że Szatan sie Tobą interesuje . Po prostu jedna wielka ściema Muzyka nie tylko połączyła Ludzi ale jest także w wielu przypadkach terapią nie to co Kościół obecny. Tzw Daj na Tacę i rewia mody między ludem. JEDNA WIELKA PATOLOGIA .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kłamcy #1661240 | 176.103.*.* 10 lut 2015 12:37

  Jak byście usłyszeli tekst po smierci młodego człowieka 2000 zł za pogrzeb a rodzice się pytają dlaczego tak drogo? a pleban rzuca tekst: bo już ślubu nie będzie to przyjelibyście takiego? Jak byście wiedzieli że mają dzieci z pannami męzatkami a w konfesjonale Cię rozlicza z cudzołóstwa a sam świętego udaje za ołtarzem to przyjęlibyście go? Wierzcie tylko w Boga im nie ma co bo tam tylko zaduch i zdrada. Bezinteresownie nic nie zrobią! To kolejni uczeni w piśmie podobni tym w zachowaniu co wydali Jezusa na śmierć!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kłamcy #1661230 | 176.103.*.* 10 lut 2015 12:31

  Ludzie nie przyjmują bo widzą że są kłamcami i nie żyją według tego co sami głoszą. 80% przyjmuje z czego 50% to tylko dla ludzi bo co oni powiedzą... Jaka wasza posługa takie i owoce! Na jakiej podstawie on kogoś piętnuje że go nie przyjęli i podaje ulice w Ciechanowie? A jak nie chce pochować ludzi za mniej niż 700 zł to zapomniał? Trzymacie tylko z władzą!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. vvv #1660460 | 83.6.*.* 9 lut 2015 18:22

  do Marka? sam byłem ministrantem w komunie kilka lat i podobało mi się ze wtedy była jakaś wiara wśród tych księży, natomiast teraz ksiądz tak prawdę mówiąc a na pewno większość z nich myśli sobie o łatwym życiu, łatwym zarobku i nierobieniu nic. Ja rozumiem że on płaci za tych co nie chodzą do kościoła ,chciało by się powiedzieć że płaci za tych co nie dają na tace. Nic u was nie ma za darmo ? nawet okropnie biedni ludzie nie dostają ślubu i wierzący w sobotę, bo nie mają pieniędzy a niekiedy jest w soboty wolny termin ale ksiądz powie wyraźnie, jak zapłacisz to masz ślub w sobotę a jak nie zapłacisz to w sobotę ślubu nie dostaniesz . Mam z tym życiowe zdarzenie w swojej miejscowości od nośnie ślubu, naprawdę ci ludzie byli zaskoczeni co im ksiądz zafundował. Więc się nie dziw że tak ludzie to widzą kościól

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. alka #1660051 | 178.36.*.* 9 lut 2015 12:33

  Marek, jak rozumiem jesteś księdzem, być może z powołania i dlatego boli Cię plucie na kler, ale prawda jest taka, że księża sami sobie zasłużyli na złą opinie graniem w karty za pieniądze, mając kochanki jako pomoc domowa, nie wspominając o pedofilach , rozbijając się wypasionymi brykami. Dą księża z prawdziwego zdarzenia, którzy dbają o swoje parafie, sami sadzą przy kościele kwiatki,, tzw. kolędę biorą od bogatych i rozdają biednym oraz nie mieszają się w politykę i nie popierają jakichś polityków, ale ilu takich księży jest w naszym powiecie? - nie interesuję się plotkami, ale sama znam księdza, który miał kochankę i na dodatek mężatkę, księdza, który ostro grał w karty, a takiego z prawdziwego zdarzenia niestety nie znam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)