Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Zdają w Mławie... bo tu łatwiej

2015-02-01 21:26:00 (ost. akt: 2015-02-01 21:27:57)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mławski oddział ciechanowskiego WORD - u przeżywa swój rozkwit. Ustawiają się kolejki oczekujących na możliwość zdania teorii i praktyki. - Bywa i tak, że więcej osób podchodzi do egzaminów w Mławie niż w Ciechanowie – informuje Anna Gwoździk, dyrektor WORD-u w Ciechanowie.

W Mławie można zdawać egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy kategorii B i B1. Obecnie organizowane są one od poniedziałku do piątku (początkowo tylko w środy). Terminy ustala koordynator. Wszystko zależy do ilości chętnych, których jest coraz więcej. - Przyjeżdżają na teorię i praktykę także z dalszych okolic, jak Żuromin i Nidzica – usłyszeliśmy od jednego z egzaminatorów. Kandydatów na kierowców obsługuje dziennie po 2 – 4 egzaminatorów. Jeden czuwa nad przebiegiem egzaminu teoretycznego, pozostali sprawdzają praktyczne umiejętności przyszłych kierowców. Każdy egzaminuje po 8 – 9 osób. Testy kosztują 30 zł, egzamin praktyczny 140 zł. Do wyboru są dwie marki samochodów: suzuki swift i fiat punto.


Na egzamin na „prawko”
kolejka chętnych

Brakuje tylko osoby do obsługi mławskiego biura. Okienko było zamknięte, kiedy 21 stycznia w godzinach popołudniowych odwiedziliśmy mławską filię WORD – u. Ale i na to znajdzie się rada. - Obecnie trwają rozmowy z PUP w Mławie w sprawie zatrudnienia stażysty, tak, żeby od 1 lutego w ośrodku w Mławie codziennie było czynne biuro obsługi interesantów – informuje pan dyrektor Anna Gwoździk. W budynku mławskiego MOSiR – u, gdzie mieści się ośrodek, czekało sporo osób. Niektórzy wychodzili z sali, gdzie trwał egzamin teoretyczny. - Właśnie zdałam teorię. Teraz czekam na egzamin praktyczny – powiedziała nam jedna z młodych kobiet. Zdania na temat trudności testów były podzielone. Podobno wszystko zależy od pytania. Tego dnia teorię zaliczyło wyjątkowo dużo osób. W poczekalni było pełno oczekujących na jazdę. Na twarzach widać było zdenerwowanie. Stresu przed egzaminem nie da się uniknąć, choć nie wszędzie jest tak wielki. - W Mławie jest bardziej kameralnie. Nie ma takiego stresu. W Ciechanowie człowiek się stresuje już, kiedy wołają do oddzielnego pomieszczenia – stwierdził jeden z oczekujących.

Gdzie kursanci
„oblewają” jazdę?

Podczas przerwy zapytaliśmy egzaminatorów, gdzie w Mławie najłatwiej „oblać” jazdę. - Wynik negatywny kursanci uzyskują najczęściej na skrzyżowaniach gdzie jest normalna sygnalizacja i jest tak zwany lewoskręt. Problem pojawia się kiedy skręcamy w lewo. Przy sygnalizacji kierunkowej jest z tym łatwiej, bo nie występuje kolizja z innymi pojazdami. Trzeba też bardziej uważać na skrzyżowaniach, gdzie jest znak „ustąp pierwszeństwo” i jest słaba widoczność z lewej bądź prawej strony. Jeśli chodzi o parkowanie, chyba najbardziej się ludzie boją parkowania równoległego. Coraz mniej osób uzyskuje wynik negatywny na placu – zdradził nam egzaminator Cezary Michalak. Skrzyżowania gdzie trudno skręcić w lewo są m.in. przed policją i przy kortach.

Procentowo więcej
zdaje w Mławie

Od 1 sierpnia 2014 r. do 20 stycznia 2015 r. w Mławie przeprowadzono 1562 egzaminów i stanowi to 13,8 proc. ogółem egzaminów kat.B (w Mławie i Ciechanowie). U nas procent zdawalności jest większy niż w Ciechanowie. Egzamin praktyczny kat. B w Mławie zdało 40,29 proc. spośród 768 przystępujących. W Ciechanowie spośród 4371 egzaminowanych zdało 38,92 proc.. Ogólna statystyka zdawalności dla Mławy i Ciechanowa to 39,13 proc.. Od około miesiąca, od kiedy jest możliwość, do egzaminów teoretycznych w Mławie przystąpiło już 794 osób, zdało 37,29 proc. W Ciechanowie na 5 438 osób przystępujących do teorii zaliczyło ją 33,47 proc.

Iwona Łazowa
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rysiek #2673097 | 5.173.*.* 31 sty 2019 20:28

    mławie nie jest tak łatwo zdacz prawo jazdy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz