Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Zapłonęły znicze w 152 rocznicę powstania styczniowego

2015-01-22 13:29:06 (ost. akt: 2015-01-27 14:51:23)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Zapłonęły znicze i złożono kwiaty 22 stycznia pod Kopcem Powstańców Styczniowych w Mławie, w 152 rocznicę wybuchu największego polskiego zrywu niepodległościowego z 1863 r. Spotkanie pamięci powstańców odbyło się w południe.

Pomimo warkotu aut przemierzających pobliskie rondo, zebranym udało się wysłuchać historii powstania, którą przedstawił dyrektor mławskiego muzeum Leszek Arent. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na płycie poświęconej powstańcom poległym w walkach.

Historyk przypomniał, że w ponad rocznych walkach w szeregach oddziałów powstańczych walczyło około 200 tysięcy żołnierzy, przedstawicieli wszystkich warstw społecznych. Rosyjska armia carska przeciwstawiła Polakom ponad 400 tysięcy żołnierzy. Według obliczeń historyka Stanisława Zielińskiego w trakcie 15 miesięcznych walk stoczono 1228 potyczek bitew, z czego 956 w Królestwie Polskim, 237 na Litwie i 35 na Rusi.

Pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską i olbrzymimi stratami materialnymi. - Życie straciło około 20 tysięcy powstańców, ponad tysiąc osób stracono w publicznych egzekucjach, drugie tyle zmarło w trakcie śledztw i przesłuchań, 35 - 40 tysięcy osób zesłano na katorgę i przymusowe osiedlenie w Rosji. Straty materialne były ogromne. Ponad tysiąc miast i wsi zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych – powiedział Leszek Arent.

Pomimo tego w świadomości Polaków powstanie styczniowe ukształtowało opinię, że walka o wolność nie ma ceny. Udowodniły to pokolenia patriotów.

Iwo


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB