Niedziela, 12 maja 2024. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Mazowsze. Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

2015-01-04 19:54:04 (ost. akt: 2015-01-04 19:54:43)

Podziel się:

Od stycznia 2015 r. osoby zdające egzamin na prawo jazdy muszą się wykazać umiejętnością tzw. ekojazdy oraz hamowania silnikiem. Taki styl jazdy ma chronić środowisko oraz przyczyniać się do zmniejszenia ilości spalanego paliwa.

Nowe wymogi egzaminacyjne sprawiły, że wielu kursantów do egzaminu chciało podejść koniecznie jeszcze w 2014 roku, przed wprowadzeniem w życie nowego rozwiązania. Projekt zmian opracowało, na podstawie unijnej dyrektywy, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
- Pierwsza sprawa dotyczy właściwej zmiany biegów. Chodzi o to, żeby zmieniając biegi od pierwszego do czwartego, osiągnąć prędkość do 50 km na godzinę – tłumaczy Anna Gwoździk, dyrektor Wojewódzkiego Oddziału Ruchu Drogowego w Ciechanowie.

Od przyszłych kierowców wymaga się zmiany biegów na dość niskich obrotach silnika. Chodzi o to, żeby auto spaliło jak najmniej paliwa. Osoba zdająca egzamin powinna zmieniać bieg na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie około 2 tys. obrotów na minutę. Aby to sprawdzić, w samochodzie będzie potrzebna dodatkowa kamera. Ma ona rejestrować licznik obrotomierza oraz dźwignię zmiany biegów.
- Drugi nowy wymóg podczas egzaminu to umiejętność właściwego korzystania z momentu obrotowego silnika, czyli hamowania silnikiem – mówi Anna Gwoździk.

Do tej pory ekologicznej jazdy uczono tylko w niektórych szkołach. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Co bardzo ważne, w 2015 r. nie będzie wzrostu cen egzaminów. - Egzamin teoretyczny na kat. B kosztuje 30 zł, a na praktyczny 140 zł. Te stawki nie ulegną zmianie – informuje nasza rozmówczyni.




Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Daq #1696438 | 85.11.*.* 23 mar 2015 13:33

    Głównym celem Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego jest stymulowanie dynamicznego rozwoju przy wzmocnieniu spójności gospodarczej, przestrzennej i społecznej regionu. Przy czym rozwój należy rozumieć bardzo szeroko, odnosi się on bowiem do wielu komplementarnych płaszczyzn tj. uwarunkowania gospodarcze, społeczne, środowiskowe, infrastrukturalne i technologiczne. RPO zakłada, że wejście regionu na ścieżkę dynamicznego i jednocześnie zrównoważonego rozwoju wymaga przeistoczenia gospodarki z bazującej na przemyśle ciężkim do modelu opartego na wiedzy i informacji. Dlatego tylko się cieszyć, ze region tak dynamicznie się zmienia

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Krystyna #1694009 | 80.50.*.* 19 mar 2015 19:49

    Statystyki wskazują, że zacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz