Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Plan zagospodarowania przestrzennego nie uchwalony

2014-11-22 12:04:30 (ost. akt: 2014-11-22 12:08:28)

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji rady gminy niektórzy mieszkańcy protestowali przeciwko budowie składowiska odpadów w Miączynie Dużym. W planie sesji było uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak uchwały w tej sprawie nie podjęto, bo na obrady nie dojechała projektantka planu.

Na nowy plan zagospodarowania przestrzennego wielu mieszkańców gminy czeka już od dawna. Dzięki niemu będzie możliwa m.in. rozbudowa firmy Technokabel – największego pracodawcy na terenie gminy. Obecnie przedsiębiorstwo to zatrudnia około 180 osób. Po rozbudowie zatrudnienie w firmie mogłoby wzrosnąć nawet dwukrotnie. Innym bardzo istotnym założeniem nowego planu jest ograniczenie budowy ferm drobiu. Zgodnie z nim istniejące już fermy nie będą mogły zwiększać swojej obsady. Będzie możliwa natomiast tylko ich modernizacja. Nowe mogłyby powstawać tylko w okolicach miejscowości Kunki. Plan przewiduje również nowe tereny przeznaczone pod inwestycje.


Głosowanie
na następnej sesji

W piątek 7 listopada w programie sesji znalazł się punkt dotyczący uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Przed głosowaniem miała odbyć się dyskusja i prezentacja planu przez jego projektantkę. Jednak ze względu na jej nieobecność, tym projektem uchwały radni mają się zająć dopiero na kolejnej sesji. Pomimo to odbyła się dyskusja. Niektórzy mieszkańcy protestowali przeciwko budowie zakładu gospodarki odpadów komunalnych w Miączynie Dużym. Głos zabrał m.in. mieszkaniec sąsiedniego Miączyna Małego. - Ja mieszkam od tego terenu około 300 m. Po latach to będzie coś strasznego. Paliwo alternatywne, które będą tam produkować, to jest dla nas bomba wodorowa – mówił mężczyzna. Przypomniał również, że w tej sprawie zbierał podpisy wśród mieszkańców.

Inwestor
ma pozwolenia

Prace w Miączynie Dużym już ruszyły. Wójt Marek Nitczyński podczas obrad poinformował, że do urzędu gminy trafiły dokumenty potwierdzające, że inwestor ma prawomocne pozwolenie na budowę sortowni z niecką oraz na budowę ogrodzenia. - Te pozwolenia wydawane są w oparciu o plan obowiązujący obecnie, czyli ten z 2005 r. Dziś obowiązuje takie prawo - podkreślił wójt Nitczyński. Dodał, że osoby chcące protestować mogły składać zastrzeżenia, kiedy tworzono plan zagospodarowania uchwalony w 2005 r., a także kiedy w 2009 r. powstawało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. - Wówczas nie było jednak protestów, nikt nie składał zastrzeżeń, a przecież nie podejmowano tego tematu bez udziału społeczeństwa – podsumował wójt.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #1569509 | 109.241.*.* 22 lis 2014 21:09

    Ciekawe dlaczego ludzie z Miączyna Dużego jak i Małego zgodzili się na budowę kurników (Miączyn D) niedaleko ich domów,głównie chodzi mi o plac po byłym PGR. Moim zdaniem to jest bardziej szkodliwe jak nowoczesna sortownia śnieci

    ! - + odpowiedz na ten komentarz