Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Zespół ,,Cantare” - oni kochają śpiew

2014-08-22 16:22:29 (ost. akt: 2014-08-22 16:25:04)

Podziel się:

Zespół Artystyczny Seniorów „Cantare” już od ponad dwóch lat zachwyca publiczność swoim śpiewem. Grupa może się pochwalić m.in. zdobyciem pierwszego miejsca na Mazowieckim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Poświętnem w 2012 r. O swojej pasji opowiedzieli nam członkowie zespołu oraz jego kierownik artystyczny Michał Jaros.

Zespół powstał w lutym 2012 r. z inicjatywy grupy mławskich seniorów. Okazało się, że wielu z nich bardzo dobrze śpiewa. Swoją pasję chcieli rozwijać i realizować w sformalizowanej grupie. Dlatego o utworzenie zespołu poprosili dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Formacja działa właśnie przy MDK-u. - Na początku było 17 osób, obecnie do zespołu należy 30 – informuje Michał Jaros, kierownik artystyczny zespołu. Cantare ma przećwiczonych 96 utworów, z którymi występuje przy różnych okazjach. Są to piosenki o charakterze patriotycznym, religijnym, biesiadnym i ludowym. Śpiewają też utwory takich artystów jak Anna German, Irena Santor, Anna Jantar czy Mieczysław Fog. Grupa swoimi występami uświetnia wiele imprez organizowanych przez MDK, a także przez szkoły i parafie. Nawiązała też współpracę z innymi podobnymi zespołami z okolicy. Przy znanych, melodyjnych kawałkach publiczność świetnie się bawi razem z zespołem. Odbiorcy refreny śpiewają wspólnie z grupą, co tworzy fantastyczną atmosferę na koncertach. Członkowie „Cantare” na próbach spotykają się 2 razy w tygodniu, gdzie szlifują dotychczasowy repertuar oraz uczą się nowego. W kwietniu b.r. zespół uczestniczył w warsztatach w Krynicy Morskiej, gdzie ćwiczono m.in. emisję głosu. Grupa niedługo zaśpiewa dla mławian podczas imprezy z okazji zakończenia modernizacji Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Śpiew członków „Cantare” usłyszymy na pewno też podczas miejskiej Wiglii oraz z okazji jubileuszu, 3-lat istnienia zespołu – w lutym 2015 r.

Robert Bartosewicz

Michał Jaros
kierownik artystyczny „Cantare”

Praca z tym zespołem to dla mnie nowe doświadczenie. Nie pracowałem nigdy wcześniej z seniorami. Do tej pory miałem do czynienia z chórami składającymi się z młodzieży albo z osób w średnim wieku. To dla mnie nowe wyzwanie, ale i zarazem praca bardzo przyjemna i satysfakcjonująca, choć czasem i ciężka, wymagająca poświęceń. Ale kiedy patrzę jak członkowie zespołu rozwijają swoje pasje, realizują się, to odczuwam satysfakcję z tego, że możemy coś wspólnie zrobić i że są dobre owoce naszej pracy.


Kazimiera Splewińska
członkini zespołu ,,Cantare"

Moja przygoda z Cantare zaczęła się w trudnym momencie mojego życia, kiedy straciłam najbliższe mi osoby. Było mi bardzo ciężko. Koleżanki podpowiedziały mi, że jest możliwość zapisania się do zespołu. A ja bardzo lubię śpiewać. Tu zaczęłam realizować swoją pasję. Pamiętam, jak ludzie przyszli na nasz pierwszy koncert i im się spodobało nasze śpiewanie. Potem pytano mnie na ulicy, kiedy jest nasz następny występ. Spotykamy się z miłymi reakcjami publiczności. Mogę powiedzieć, że spełniam się w tym zespole. Kocham śpiew. Dobrze, że mamy dobrego instruktora. Pan Michał ma odpowiednie podejście do pracy z nami.


Halina Pruchniewska
członkini zespołu ,,Cantare"

Koleżanki namówiły mnie kiedyś, żebym zapisała się do klubu seniora. Jestem w nim od 13 lat. Tam było trochę osób, które potrafiły śpiewać. I tak sobie śpiewaliśmy przy różnych okazjach, podczas naszych wspólnych spotkań. Potem poprosiliśmy dyrektorkę MDK-u, o kogoś do nauki. Dyrektorka odpowiedziała pozytywnie na naszą prośbę. W „Cantare” czuję się wspaniale. Nie opuściłam jak do tej pory żadnej próby. Cieszę się, że mam zdrowie, że mogę śpiewać. Lubię to. Zawsze układam sobie tak różne sprawy domowe, żeby móc uczestniczyć w próbach. Dobrze, że to trwa, że istnieje taki zespół. Wszyscy jesteśmy zadowoleni.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kex #2186961 | 178.36.*.* 21 lut 2017 13:16

    "Zespół powstał w lutym 2012 r. z inicjatywy grupy mławskich seniorów." - czyli zespół powstał za kadencji dyrektor Małgorzaty Retkowskiej. Pani K.Kaszuba jest dyrektorem MDK od 01 stycznia 2013 roku, a pani Suszek pełniła obowiązki dyrektora MDK od kwietnia czy od maja 2012 roku. Dlaczego się o tym nie pisze? bo to niewygodne, że ową dyrektorką, która wsparła zespół była zwolniona przez burmistrza Retkowska?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz