Sobota, 27 kwietnia 2024. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Rak to nie wyrok – w Mławie ruszyła grupa wsparcia

2014-07-24 08:52:48 (ost. akt: 2014-07-27 22:55:20)
W obliczu choroby instynktownie poszukujemy oparcia w drugim człowieku – mówi Aniela Adamska-Zalewska

W obliczu choroby instynktownie poszukujemy oparcia w drugim człowieku – mówi Aniela Adamska-Zalewska

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

- Najcenniejszym darem dla osoby cierpiącej jest obecność drugiego człowieka. Grupa wsparcia to wiele osób, które swoją obecnością wzbogacają treść spotkań, poszerzają doświadczenia i służą pomocą – mówi Aniela Adamska-Zalewska, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie.

Każdy, kto zmaga się z chorobą nowotworową może wziąć udział w spotkaniach grupy wsparcia. Spotkania odbywają się co 2 tygodnie, we wtorki w godz. od 10.00 do 12.00 przy ul. Spichrzowej 2. Zapisywać się można w każdej chwili. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej (apostolka3@wp.pl) lub tradycyjnej (Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów, ul. Spichrzowa 2, 06-500 Mława, skrytka pocztowa 9) albo dzwoniąc pod nr tel. 506 708 166. W czasie spotkań uczestnicy będą wymieniać się doświadczeniami, a także pomagać sobie radzić ze stresem i napięciami. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. - O grupie wsparcia dla osób chorych na nowotwór lub ich bliskich myśleliśmy od dawna, ale ograniczały nas warunki lokalowe. Kilka miesięcy temu myśl ta powróciła po przypadkowym spotkaniu z osobą dotkniętą nowotworem. Poprosiła ona o spotkanie w takiej formie – mówi Aniela Adamska-Zalewska.

Ważna jest
obecność


Nasza rozmówczyni podkreśla, że grupę wsparcia tworzy wiele osób, które swoją obecnością wzbogacają treść spotkań, poszerzają doświadczenia, przekazują cenne wskazówki i służą pomocą. - Najcenniejszym darem dla osoby cierpiącej prócz uleczającego chorobę leku jest obecność drugiego człowieka. Kiedy odczuwamy lęk, strach, niepewność przed nieznanym obliczem choroby i jej następstw instynktownie poszukujemy oparcia w drugim człowieku – uważa Aniela Adamska-Zalewska. Prezes stowarzyszenia przypomina, że w ostatnim czasie liczba osób chorujących na nowotwory wzrasta. Kiedy zakładała 20 lat temu w Mławie grupę Amazonki, natychmiast zgłosiło się ponad dwadzieścia kobiet z rakiem piersi. - W człowieku istnieje potrzeba wypowiedzenia swojego cierpienia, podzielenia się nim. Często nie mamy odwagi mówić o tym z najbliższymi, o wiele łatwiej przychodzi nam rozmawiać z osobą bez powiązań rodzinnych. Jesteśmy wtedy bardziej otwarci i szczerzy – objaśnia nasza rozmówczyni. Obecnie grupa wsparcia liczy kilka osób. Poza samymi typowymi spotkaniami, SHKA oferuje także inne zajęcia, takie jak warsztaty z zajęć manualnych, wyjazdy do ustalonych przez grupę miejsc, wyjścia do kina, czy grillowanie. W zależności od potrzeb na spotkania jest też zapraszany psycholog.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB