Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

W gminie Dzierzgowo ceny wody pójdą w górę

2014-07-06 23:37:01 (ost. akt: 2014-07-06 23:39:02)
- Proponujemy podwyżkę o 1,5 procent– mówił Jerzy Rakowski na sesji w Dzierzgowie

- Proponujemy podwyżkę o 1,5 procent– mówił Jerzy Rakowski na sesji w Dzierzgowie

Podziel się:

Mieszkańcy gminy Dzierzgowo zapłacą za metr sześcienny wody o 4 grosze więcej niż dotychczas. Mimo, że radni nie zgodzili się na podwyżkę, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe stawki i tak wkrótce wejdą w życie.

Uchwałę w tej sprawie rada gminy w Dzierzgowie podejmowała w środę 25 czerwca. Najpierw odbyła się dyskusja na ten temat. - Proponujemy podwyżkę o 1,5 proc., czyli znacznie poniżej przewidywanej inflacji – mówił Jerzy Rakowski, wicedyrektor Zakładu Usług Wodnych w Mławie. Wniosek o zmianę taryfy uzasadniał przede wszystkim rosnącymi kosztami ZUW. - Do najbardziej istotnych kosztów należą wynagrodzenia dla pracowników, rachunki za energię elektryczną oraz podatki – tłumaczył Jerzy Rakowski. Wicedyrektor wyliczył, że podwyżka dla kilkuosobowej rodziny oznacza zwiększenie miesięcznych opłat o 48 gr. - Nie jest to zatem duży wzrost w skali roku – przekonywał Rakowski. Radni gminy Dzierzgowo nie zgodzili się na podwyższenie opłat za wodę z 2,7 zł do 2,74 zł za m sześć. Na ostatniej sesji większość zagłosowała „przeciw” (dwóch radnych wstrzymało się od głosu) uchwale zmieniającej ceny wody. Jak podkreślali radni w dyskusji, chcą żeby ceny pozostały na tym samym poziomie. Ich zdaniem podwyżka jest wprowadzana zbyt często.

Podwyżki
co roku

- Dlaczego podwyżka jest co roku? U nas woda jest droższa niż w innych sąsiednich gminach – mówił radny Andrzej Balicki. Jerzy Rakowski objaśniał, że w skład ceny wody wchodzi również podatek, który jest płacony na rzecz gminy. - Oczywiście ten podatek wpływa na cenę wody, ale oznacza też on dodatkowy dochód dla gminy. W gminach, w których płacą mniej za wodę nie ma tego podatku – argumentował przedstawiciel ZUW. O zmianę taryfy praktycznie co roku wnioskuje Zakład Usług Wodnych w Mławie, który przedstawia radnym kalkulację uzasadniającą podwyżkę. Jednak brak zgody radnych przeważnie ma charakter tylko symbolicznego sprzeciwu. Bo zgodnie ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, cena zaproponowana przez ZUW i tak wejdzie w życie – po 70 dniach od złożenia wniosku przez zakład. Chociaż teoretycznie, nie jest do końca tak, iż rada gminy nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Radni mają rzeczywistą możliwość odmowy przyjęcia podwyżki w przypadku, kiedy uda się uzasadnić, że Zakład Usług Wodnych przedstawił zawyżone ceny. Ale trzeba by wykazać, że występuje taka nieprawidłowość. W tym celu należałoby na przykład powołać biegłego księgowego, który pokazałby niezasadność wyliczeń ZUW.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB