Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Mławskie ,,spożywczaki” pod lupą sanepidu

2014-06-14 09:58:47 (ost. akt: 2014-06-14 10:07:06)
Małgorzata Długokęcka-Wysocka

Małgorzata Długokęcka-Wysocka

Podziel się:

Na 188 skontrolowanych w 2013 r. na terenie powiatu mławskiego sklepów, w aż 150 stwierdzono nieprawidłowości. Jednak w mławskim sanepidzie podkreślają, że większość z nich to drobne uchybienia. Te rażące należą do wyjątków.

Mniejsze sklepy spożywcze Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie kontroluje raz na dwa lata, a duże, czyli markety – raz na rok. Tych ostatnich na terenie powiatu mławskiego jest 14. Rażące uchybienia to rzadkość. Kontrolujący odnotowali je tylko w 9 sklepach sprawdzonych w 2013 r. - Do takich rażących niedociągnięć należą: niewłaściwe magazynowanie środków spożywczych, które powinny być przechowywane w urządzeniach chłodniczych, a także brak rozdzielności przechowywania w lodówkach mięsa, wędliny – informuje Małgorzata Długokęcka-Wysocka, kierownik sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku w mławskim sanepidzie. Bardzo rzadko występowały takie nieprawidłowości jak sprzedaż żywności źle oznakowanej lub po terminie przydatności do spożycia.Dość często występują natomiast różne uchybienia techniczne. - Takie jak brudne ściany, brak bieżącej ciepłej wody, zniszczona podłoga albo sprzęt. Czasem pracownicy obsługują klientów bez odzieży ochronnej lub posiadają nieaktualne orzeczenia lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, brakuje środków do dezynfekcji urządzeń i sprzętu. W wielu przypadkach stwierdzamy dokumentację dobrej praktyki higienicznej niedostosowaną do potrzeb zakładu lub brak zapisów w rejestrach dobrej praktyki higienicznej- mówi Długokęcka-Wysocka. I przypomina, że dokumentacja dobrej praktyki higienicznej opisuje: procesy mycia i dezynfekcji urządzeń, sprzętu, pomieszczeń, zaopatrzenie obiektu w wodę, sposób usuwania odpadów i ścieków, kontrolę zabezpieczeń przed szkodnikami oraz kwalifikacje pracowników. W wielu sklepach brak bieżących zapisów potwierdzających wdrożenie dobrej praktyki higienicznej. Wszędzie gdzie są uchybienia, sanepid nakazuje ich usunięcie w drodze decyzji administracyjnej, a potem podczas kontroli sprawdza ich usunięcie. Mandaty są wystawiane tylko za „rażące” przewinienia. W ub.r. pracownicy sanepidu wystawili ich 9 na łączną kwotę 2600 zł. Najwyższy, jaki mogą zgodnie z przepisami wystawić wynosi 500 zł.

Robert Bartoseiwcz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Jeśli zetknąłeś się z nieprawidłowościami w sklepach spożywczych, np. przeterminowaną żywnością, brakiem higieny lub innymi tego typu sytuacjami możesz to zgłosić w mławskim sanepidzie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie mieści się przy Placu 1 Maja 6. Można też telefonować pod nr 23 654 35 73.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. /// #1418995 | 83.13.*.* 16 cze 2014 09:41

    Brudne kosze chyba we wszystkich marketach , ale jak kontrola raz na rok to po kontroli można nie myć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz