Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

NEFROTEST w Mławie szansą na wczesne wykrycie chorób układu moczowego

2014-06-04 11:24:34 (ost. akt: 2014-06-04 11:30:51)
Piotr Koźmiński, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Mławie

Piotr Koźmiński, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Mławie

Podziel się:

„Choroby układu moczowego wykryte na czas mogą być całkowicie uleczalne. Jednak wciąż zdarzają się pacjenci z tak zniszczonymi nerkami, że ratujemy ich życie dializami zaraz po rozpoznaniu choroby”- mówi dr Piotr Koźmiński, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Mławie.

- W niedzielę, 15 czerwca w Mławie odbędzie się akcja NEFROTEST, polegająca m.in. na badaniach przesiewowych nerek. W badaniach weźmie udział 400 zarejestrowanych wcześniej osób. Czy problem chorób związanych z tymi narządami jest poważny?

- Mimo że na co dzień nie mówi się często o chorobach nerek, jest to bardzo istotny problem. Tym bardziej, że choroby te mogą rozwijać się skrycie przez wiele lat. Pacjenci nie odczuwają żadnych objawów, by zaraz po diagnozie trafić na stację dializ z chorobą w zaawansowanym stadium. Wtedy jedynym wyjściem stają się dializa lub przeszczep. W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12 % dorosłych. To daje liczbę nawet czterech milionów Polaków. Są jednak i szacunki, które mówią, że ten problem dotyka niemal co szóstą osobę w naszym kraju. Dziś stale dializowanych w Polsce jest prawie dwadzieścia tysięcy pacjentów, a ta liczba z każdym rokiem rośnie
o kilka procent.

- Czy możemy jakoś zminimalizować ryzyko zachorowania? Na przykład poprzez zdrowe odżywianie?

- Zdecydowanie tak. Warto prowadzić zdrowy tryb życia. Stosować dietę opartą o dobre jakościowo
i zdrowe produkty. Należy jeść lekkostrawne posiłki, niezbyt tłuste i w miarę możliwości unikać smażonych potraw. Ważna jest także dieta nisko-solna, bowiem zawarty w soli sód, zatrzymuje wodę
w naszym organizmie. Oczywiście odrzucenie takich nałogów jak papierosy czy nadmierne picie alkoholu, również sprzyja naszym nerkom. Dosyć istotne jest też nienadużywanie środków przeciwbólowych
i dokładne leczenie infekcji. Jeśli lekarz przepisuje nam antybiotyk, nie odstawiajmy go, gdy tylko poczujemy się lepiej. Choroby nerek rozwijają się często jako konsekwencja tzw. przechodzonej infekcji.

- A jak często powinniśmy robić badania profilaktyczne?

- Powinno się badać krew i mocz pod kątem chorób nerek raz w roku. Jeżeli lekarz rodzinny sam nie zaproponuje by wystawić skierowanie, warto się o nie upomnieć. Przy okazji lekarz przeprowadzi z nami wywiad, który wraz z otrzymanymi wynikami, pomoże określić jakie jest ryzyko zachorowania na przewlekłą chorobę nerek.

- Czy jakieś objawy powinny nas szczególnie zaniepokoić i skłonić do prośby
o skierowanie na takie badania?

- Niestety, tak jak powiedziałem wcześniej, choroby nerek mogą przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Nie mniej powinny nas zaniepokoić między innymi: ogólne osłabienie, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, brak apetytu, występowanie obrzęków ciała czy szybkie męczenie się. Oczywiście poza tym, wszelkie zaburzenia związane z oddawaniem moczu. Jeśli musimy korzystać z toalety około dziesięciu razy w ciągu dnia, powinniśmy zdecydowanie udać się na badanie. Robiąc je regularnie, raz do roku mamy dużą szansę na wykrycie choroby nawet w pierwszym stadium, dzięki czemu możliwe jest jej całkowite wyleczenie.

- Kogo najczęściej dotyczą schorzenia nerek? Kto powinien zbadać się jako pierwszy?


- Kampania NEFROTEST, w ramach której przebadamy za darmo pacjentów z powiatów mławskiego, nidzickiego, żuromińskiego oraz gminy Iłowo-Osada jest skierowana do osób po 50-tym roku życia, ponieważ nasze nerki „zużywają” się z wiekiem i jest to czas, w którym tym bardziej należy zwrócić uwagę na badania profilaktyczne. Choroba nerek może jednak dotknąć każdego. Choć w grupie większego ryzyka znajdują się osoby chorujące na cukrzycę, serce i nadciśnienie oraz te, które zmagają się z nadwagą. To główne czynniki, które sprzyjają rozwojowi chorób nerek u pacjentów.

- A na czym polega samo badanie? Czy jest ono skomplikowane?


- Absolutnie nie. Badanie polega na prostym, bezbolesnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu kreatyniny oraz wyliczeniu eGFR czyli szacunkowego współczynnika filtracji kłębuszkowej (brzmi skomplikowanie, ale dla lekarza jest to bardzo pomocny wskaźnik). W przypadku uszkodzenia nerek kreatynina we krwi jest powyżej normy, co oznacza, że upośledzony został mechanizm filtracji, czyli oczyszczania naszej krwi
z toksyn, w efekcie czego odkładają się one w naszym organizmie i powoli go zatruwają. W profilaktyce chorób nerek nieodzowne jest też badanie moczu na obecność w nim białka. Jakakolwiek jego obecność powinna nas zaniepokoić, bowiem w ogóle nie powinno go być w moczu. Jak widać są to bardzo podstawowe badania, które można wykonać w dowolnym laboratorium. Dodatkowo, są one niedrogie, kosztują ok. 10-12 złotych.

- Niemniej w ramach akcji NEFROTEST badania są całkowicie bezpłatne?

Tak. W ramach naszej kampanii wszystkie badania są bezpłatne. Osoby, które ukończyły 50 lat i zarejestrują się telefonicznie, zapraszamy na wyznaczoną godzinę do Centrum Dializ w Mławie i tam za darmo zostanie najpierw pobrana, a następnie przebadana krew. Możliwość przeprowadzenia takiej akcji mamy dzięki współpracy z Sekcją Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska. To organizacja, która nie tylko skupia zarówno publiczne jak i niepubliczne szpitale oraz stacje dializ, ale również zabiega o jak najwyższy poziom medyczny leczenia.

- A co z osobami, którym nie udało się zarejestrować? Będą miały jeszcze jakąś możliwość przebadania się za darmo w najbliższym czasie?

- Niedzielne badania to punkt kulminacyjny akcji, ale nie jedyne działania. W ramach akcji zostanie jeszcze rozdysponowanych 1000 bezpłatnych skierowań dla pacjentów od 50. roku życia, na badania krwi i moczu. Będzie można o nie pytać swoich lekarzy rodzinnych, ale także poszukać ich w aptekach, parafiach czy redakcjach mediów patronujących akcji NEFROTEST w Mławie. Skierowania te będą ważne do 31lipca 2014 roku i będzie można wykonać badania w dowolnym momencie w laboratoriach w Mławie, Nidzicy, Żurominie i Działdowie. Mam jednak nadzieję, że cała idea akcji pozostanie w świadomości mieszkańców naszego regionu na dłużej. Sukcesem byłoby, gdyby przynajmniej część osób, które zostaną przebadane przy okazji NEFROTESTU będzie w przyszłości zwracać uwagę na regularność badań.


Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Piotr Libera – Biskup Płocki, Włodzimierz Wojnarowski - Starosta Mławski, Janusz Welenc – Starosta Żuromiński, Grzegorz Napiwodzki – Starosta Nidzicki, Sławomir Kowalewski – Burmistrz miasta Mława, Zbigniew Cezary Nosek – Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Dariusz Szypulski – Burmistrz Nidzicy, Jan Zygmunt Przyborski – Wójt Gminy Iłowo, Jacek Białobłocki – Dyrektor Szpitala w Mławie, Zbigniew Białczak – Dyrektor Szpitala w Żurominie, Anna Osłowska – Dyrektor Szpitala w Nidzicy oraz prof. Magdalena Durlik – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB