Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Radny z wyrokiem nadal głosuje

2014-05-17 19:33:35 (ost. akt: 2014-05-17 19:37:22)

Podziel się:

Skazany prawomocnym wyrokiem sądowym radny Waldemar Konwerski odwołał się od zarządzenia wojewody stwierdzającego wygaśnięcie jego mandatu. Teoretycznie powinien on zostać odwołany przez radę gminy. Rada jednak tego obowiązku nie dopełniła. O dalszych losach Konwerskiego zadecyduje teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Zgodnie z obowiązującym prawem, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu radnego, pozbawić mandatu powinna rada gminy. Uchwałę o wygaśnięciu mandatu trzeba podjąć nie później niż 3 miesiące po uprawomocnieniu się wyroku. Gdyby jednak radni nie dostosowali się do zaleceń prawa, zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu wydaje wojewoda. Radnego Konwerskiego jego głosujący koledzy „bronili” w głosowaniach już dwukrotnie. Dlatego też nie obyło się bez stosownego zarządzenia wojewody. - Radny Waldemar Konwerski złożył odwołanie od tego zarządzenia 17 kwietnia b.r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – informuje przewodniczący rady gminy Stanisław Komosa. Jak tłumaczy, gdyby skazany radny pełnił swoją funkcję do końca kadencji, to prawo i tak nie pozwala mu na kandydowanie w kadencji kolejnej. Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się jesienią b.r.

- Oczywiście radny ma prawo do odwoływania się. I to sąd administracyjny rozstrzygnie, co będzie się działo dalej w tej sprawie. Istotne jest to, że 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji nie przeprowadza się wyborów uzupełniających, więc gdyby wkrótce doszło do wygaszenia mandatu panu Konwerskiemu, to rada gminy pracowałaby po prostu w mniejszym, 14-osobowym składzie – objaśnia wójt Dzierzgowa Robert Jeliński.

Wyrok w sprawie Waldemara Konwerskiego zapadł w Sądzie Rejonowym w Mławie 19 września ub.r. Sąd uznał, że radny podejmował działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Chodziło o uzyskanie dla siebie świadczenia pieniężnego w postaci zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Według sądu radny miał przedłożyć wójtowi gminy fakturę VAT zawierającą nieprawdziwe informacje. Za to sąd wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności i zawiesił jej wykonanie na 2 lata. Sam radny Konwerski twierdzi, że jest niewinny. - Gdyby było inaczej sam zrezygnowałbym z mandatu radnego – powiedział naszemu dziennikarzowi w listopadzie ub. r.
Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl


dla „Kuriera”
Marta Potrzuska prawnik
obsługujący gminę Dzierzgowo

Wygaśnięcie mandatu radnego stwierdza rada w drodze uchwały, najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Jeżeli właściwa rada nie podejmie uchwały o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego, to wojewoda wzywa ten organ do podjęcia uchwały w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu wojewoda, po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wydaje zarządzenie zastępcze. Na zarządzenie zastępcze wojewody przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia zarządzenia zainteresowanemu, za pośrednictwem organu, którego działanie (zarządzenie zastępcze) jest przedmiotem skargi, a więc za pośrednictwem wojewody. Zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu radnego staje się prawomocne (wywołuje skutek w postaci wygaśnięcia mandatu) z upływem terminu do wniesienia skargi bądź z datą oddalenia lub odrzucenia skargi przez sąd. Trzeba przyjąć, że mandat w okresie trwania wyżej opisanej procedury istnieje ze wszystkimi wynikającymi z niego uprawnieniami i
obowiązkami.




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB