Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Debata z młodzieżą. Rozmawiali o stalkingu i hejtowaniu

2014-05-16 13:20:10 (ost. akt: 2014-05-16 13:22:11)

Autor zdjęcia: KPP Mława

Podziel się:

Stalking, cyberprzemoc, oszustwa internetowe, hejtowanie – to jedne z problemów poruszane na debacie społecznej z młodzieżą, rodzicami, dyrekcją szkół oraz specjalistami, zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Mławie. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalistów z terenu Mławy.

„Podszywali się pod moje nazwisko; proponowali mi seks za pieniądze; wyzywali mnie i hejtowali na asku; grozili mi ; wstawiali moje zdjęcia bez mojej zgody….”- to niektóre odpowiedzi młodych osób, biorących udział w anonimowej ankiecie dotyczącej zjawiska cyberprzemocy, którą przeprowadzono jeszcze przed debatą, w mławskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Debata pod nazwą „Cyberprzemoc jako współczesne zagrożenie”, zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Mławie we współpracy z Komenda Powiatowa Policji w Mławie oraz MOPS w Mławie stała się okazją do otwartej rozmowy na temat nowego, trudnego problemu.

Na pytania młodzieży odpowiadali policjanci : asp. Marek Burczyk ( Kierownik Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą ), mł.asp. Anna Gorczewska ( prewencja kryminalna), terapeuta Aldona Krupa, psycholog Ewelina Nehring, socjoterapeuta Wioletta Lemańska, informatyk Włodzimierz Luks oraz prokurator rejonowy w Mławie Janusz Marcysiak.
Problemy wskazywane przez młodzież dotyczyły m.in. technicznych zabezpieczeń komputerów i kont a także sposobów jak ochronić się przez cyberprzemocą i co zrobić jeśli znajomy lub my sami jesteśmy jej ofiarą, gdzie szukać pomocy, jak rozmawiać z osobą dotkniętą cyberprzemocy, jak chronić się przed oszustami w Internecie?

Dyskusji przysłuchiwała się Dyrektor Agata Pawłowska z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie, która w podsumowaniu wskazała, że rozmowa i umiejętne słuchanie to podstawa w rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych problemów. Zachęciła uczniów do kontaktu z pedagogami i wychowawcami oraz otwartego mówienia o problemach i społecznego sprzeciwu wobec osób stosujących cyberprzemoc.
Debata odbyła się 15 maja br., w ramach programu „Dziecko bezpieczne w rodzinie i szkole”, realizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i zakończyła się wypracowaniem konkretnych wniosków:


WNIOSKI Z DEBATY
1. W sytuacji nękania należy zabezpieczyć wszystkie SMS-y, e-maile itp. w celu wykorzystania jako ewentualnego dowodu w sprawie.
2. Nękaną w Internecie młodzież należy informować o możliwości otrzymania pomocy w wyspecjalizowanych w walce z cyberprzemocą instytucjach.
3. Należy uświadamiać młodzież, aby zawsze brała odpowiedzialność za swoje słowa, nawet – a może szczególnie – te, które umieszcza w Internecie.
4. Trzeba zabezpieczać dane wprowadzane do sieci przy pomocy przemyślanych i skomplikowanych haseł.
5. Konieczne jest ograniczanie dostępu do zakładanych kont, aktualizowanie systemu oraz oprogramowania antywirusowego.
6. Nie wolno udostępniać swoich danych nieznajomym.
7. Nie należy przyjmować do listy znajomych na portalu społecznościowym nieznanych osób.

KPP Mława

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB