Czwartek, 28 marca 2024. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Czy doczekamy się nowoczesnego dworca?

2014-05-04 18:04:26 (ost. akt: 2014-05-01 22:06:51)

Podziel się:

Jak wygląda mławski dworzec na Wólce, każdy widzi. Można powiedzieć, że straszy swoim wyglądem, a wielu podróżnym kojarzy się z okresem komunizmu. Najpierw PKP planowało wyremontowanie obiektu, jednak po tym, jak uznano taką operację za nieopłacalną, inwestor postanowił zburzyć obecny budynek i postawić nowy.

- Dworzec w Mławie został objęty pilotażowym programem pod nazwą Innowacyjny Dworzec Systemowy. Projekt będzie polegał na wybudowaniu nowych, kompaktowych, parterowych budynków. Powstaną one z prefabrykowanych elementów i według standardowego wzoru, dopasowanego wzornictwem detali do konkretnej lokalizacji – mówi Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A.

Z mało podróżnych
na wielkie inwestycje

Poza Mławą, w ramach tego samego projektu nowe dworce powstaną także w Ciechanowie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich. Jak poinformowała Paulina Jankowska, utrzymywanie obecnych obiektów wiąże się z zbyt wysokimi kosztami. Ich powierzchnia jest zbyt duża w stosunku do ilości korzystających podróżnych. Według przedstawicieli kolei budowa nowych obiektów ma przyczynić się do znaczącej poprawy jakości obsługi pasażerów. Jankowska podkreśla również, że dworce powinny być bardziej funkcjonalne, a ich zaletą ma być m.in. dostosowanie do potrzebo osób niepełnosprawnych. - Budowa takich dworców oznacza dla nas duże oszczędności, bo budynki będą między innymi efektywne energetycznie. Chcemy je na przykład wyposażyć w panele słoneczne, pompy ciepła, odzysk wody deszczowej. Dzięki tym rozwiązaniom dworce będą ekologiczne, a ponadto zmniejszą się koszty ich utrzymania – objaśnia nasza rozmówczyni. Oszacowano, że uda się obniżyć wszystkie opłaty eksploatacyjne o około 10%. Natomiast koszty ogrzewania, dzięki zastosowanym pompom ciepła, mają być niższe aż o 50%. Także o połowę powinny obniżyć się opłaty za pobór energii elektrycznej (dzięki takim systemom jak czujki ruchu, czujki światła dziennego oraz oświetlenie LED).

Taniej wybudować
niż remontować

Koszt budowy innowacyjnego dworca systemowego w  Mławie oszacowano na około 2 600 000 zł. Według przedstawicielki inwestora, koszt ewentualnej przebudowy dotychczasowego budynku wyniósłby 4 800 000 zł. Prace na pierwszych dworcach w ramach programu IDS mogłyby ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Otwarcie dworców planowane jest w połowie 2015 r.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB